Mediateka powstanie jednak przy ul. Spółdzielczej. Zmiana planów władz Łomży

i

Autor: Google Maps

MEDIATEKA

Mediateka powstanie jednak przy ul. Spółdzielczej. Zmiana planów władz Łomży

2024-05-23 15:39

Książnica Łomżyńska zwana Mediateką powstanie jednak przy ul. Spółdzielczej. Wcześniej w Mediatekę planowano przekształcić zabytkową główną siedzibę MBP przy ul. Długiej. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu ze strony mieszkańców i części radnych. Teraz władze Łomży zdecydowały się na całkiem nowe rozwiązanie. Szczegóły poniżej.

Książnica Łomżyńska w nowym miejscu

Nie Długa, nie Katyńska, a Spółdzielcza - to właśnie przy tej ulicy powstanie Książnica Łomżyńska zwana Mediateką. Miasto ogłosiło przetarg dotyczący opracowania dokumentacji technicznej tej inwestycji. Wykonawcy, na złożenie swoich ofert, mają czas do 5 czerwca.

Warto przypomnieć, że władze miasta planowały utworzyć Mediatekę przy ul. Długiej - w obecnej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży (pod uwagę były brane także inne miejsca - budynek stajni carskiej za Sądem Rejonowym albo biurowiec przy Placu Pocztowym). W związku z takim rozwiązaniem pojawił się sprzeciw niektórych mieszkańców i części radnych.

Radni Przyjaznej Łomży zwracali uwagę na to, że budynek przy ul. Długiej jest zabytkiem i nie wiadomo, czy przebudowa tego obiektu nie wiązałaby się z dużo większymi nakładami finansowymi. Co więcej, radni wskazywali na to, że mieszkańcy takiego obiektu życzyli by sobie na Południu. Dlatego też pojawił się pomysł wybudowania nowego obiektu przy ul. Katyńskiej.

Mediateka powstanie przy ul. Spółdzielczej 74

Władze miasta znalazły jednak zupełnie nową lokalizację. Mediateka ma powstać przy ul. Spółdzielczej w obecnej siedzibie przedszkola "Wesołe Słoneczko" Stowarzyszenia Edukator. To przedszkole ma przestać funkcjonować od nowego roku szkolnego i w związku z tym budynek i teren wokół przedszkola "wróci" do miasta.

Budynek ma zostać gruntownie przebudowany i rozbudowany - docelowo do powierzchni użytkowej około 3000 metrów kwadratowych.

Nowoczesne i kreatywne centrum dostępu do wiedzy

Łomżyńska Mediateka ma być nowoczesnym centrum dostępu do wiedzy, kultury i nowych technologii. Centrum to ma sprzyjać integracji lokalnej społeczności. W budynku mają znaleźć się m.in.:

  • otwarta przestrzeń z funkcją czytelni prasy bieżącej,
  • wypożyczalnia m.in. książek, audiobooków czy DVD,
  • czytelnie cicha i multimedialna,
  • sala do działań środowiskowo-integracyjnych, spotkań autorskich, wernisaży czy koncertów,
  • klubokawiarnia
  • studio nagrań / pracownia filmowa
  • pracownia plastyczna.

Przypomnę, że miasto na stworzenie Mediateki dostało kasę z UE do 85% - to maksymalnie 32 miliony złotych. Jest też dofinansowanie z budżetu państwa - do 10% tej inwestycji, ale nie więcej niż 6 milionów złotych. Na razie nie wiadomo, ile miasto będzie musiało "dołożyć" do tej inwestycji. Wszystko okaże się po przetargu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!