To przedszkole ma zostać zamknięte! Prezydent Łomży - dzieci znajdą opiekę w miejskich placówkach

i

Autor: mszzz

Edukacja

To przedszkole w Łomży ma zostać zamknięte! Prezydent - "dzieci znajdą opiekę w miejskich placówkach"

2024-02-29 17:08

Informacja o zamiarze likwidacji przedszkola pojawiła się kilka dni temu, natomiast rodzice zostali poinformowani o tej decyzji wczoraj (28.02). Chodzi o Niepubliczne Przedszkole "Wesołe Słoneczko" Stowarzyszenia "Edukator" w Łomży. Stowarzyszenie planuje zamknąć placówkę pod koniec sierpnia tego roku. Szczegóły w artykule.

"Wesołe Słoneczko" w Łomży do zamknięcia

Z dniem 31 sierpnia 2024 Niepubliczne Przedszkole "Wesołe Słoneczko" w Łomży ma zostać zamknięte. Decyzję o zamiarze likwidacji placówki przez Stowarzyszenie "Edukator" dyrekcja przedszkola otrzymała kilka dni temu. Wczoraj (28.02) o tej decyzji dowiedzieli się rodzice dzieci uczęszczających do placówki.

Powodem zamiaru zamknięcia placówki są problemy finansowe - rosnące koszty utrzymania przedszkola, a także demografia i mniejsze zainteresowanie przedszkolem.

"Jesteśmy bardzo zaskoczeni"

Rodzice dzieci są zaskoczeni planami stowarzyszenia - twierdzą, że nikt z nimi wcześniej nie rozmawiał i zostali "postawieni pod ścianą". W tej chwili do placówki uczęszcza blisko 90 dzieci - przedszkolaków i żłobkowiczów. Ponadto w placówce pracuje 20-osobowa kadra.

Wszyscy byliśmy w ogromnym szoku, ponieważ wcześniej nikt z władz stowarzyszenia nam nie komunikował o tym, że są tak kolosalne problemy finansowe. Myślę, że gdyby wcześniej był nawiązany jakiś dialog z nami rodzicami, to moglibyśmy się dogadać, poszukać jakichś wspólnych rozwiązań - powiedziała nam Karolina Pisiak, jedna z przedstawicielek rodziców.

Mamy nadzieję, że uda się zmienić decyzję. Mam duże obawy, ponieważ mój syn od września ma iść do zerówki, a w naszej szkole podstawowej nie ma zerówki, więc na jeden rok musielibyśmy zmieniać, szukać zerówki w obcym miejscu i później po roku znów zmieniać. Bardzo nam to nie odpowiada, to dodatkowy stres i dodatkowe poszukiwania - dodała Marta Kutyła, jedna z matek.

Wczoraj (28.02) odbyło się spotkanie rodziców z władzami stowarzyszenia. Padły propozycje ze strony rodziców dotyczące wnoszenia wyższych opłat za opiekę w przedszkolu. Pojawiła się też propozycja przejęcia przedszkola przez miasto.

Spotkanie w Urzędzie Miejskim

Dziś (29.02) rodzice próbowali znaleźć wsparcie w ratuszu - kilkoro rodziców spotkało się z prezydentem Łomży. Udział w spotkaniu wzięli też Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka i Paweł Krutul, wicewojewoda podlaski.

Po około dwudziestominutowej rozmowie doszło do "porozumienia". Prezydent Łomży zadeklarował, że wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola "Wesołe Słoneczko" znajdą miejsce w miejskich placówkach. Zaznaczył, że niebawem zwiększy się w Łomży liczba miejsc w placówkach dla najmłodszych.

Chodzi o nowe Przedszkole Publiczne nr 5, które jest w trakcie budowy. W tym miejscu od września bieżącego roku znajdzie się dodatkowych 50 miejsc przedszkolnych. Co więcej, powstanie tam też nowy żłobek dla 40 dzieci.

Powiem szczerze, że ta informacja zaskoczyła nie tylko rodziców, ale i miasto. Podczas spotkania zadeklarowałem, że wszystkie dzieci z niepublicznego przedszkola znajdą opiekę w miejskich placówkach - np. w nowo powstającym budynku przedszkola numer 5, ale dzieci muszą przejść rekrutację. Co więcej znakomita większość pań, które pracują w przedszkolu też znajdzie zatrudnienie w naszych placówkach, otwieramy więcej miejsc, a więc potrzebna będzie też kadra - powiedział nam tuż pod spotkaniu z rodzicami Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Urząd gminy lub miasta ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom, które mają 3, 4 i 5 lat, jeśli ich rodzice chcą, aby ich dzieci chodziły do przedszkola. Nie dotyczy to miejsc dla dzieci poniżej trzeciego roku życia - i taką deklarację złożył gospodarz Łomży.

Myślę, że na pewno to spotkanie nas uspokoiło i mamy teraz pełniejszy pogląd tej sytuacji, ponieważ wczoraj poznaliśmy tylko jedną "stronę". Dostaliśmy zapewnienie, że nasze dzieci nie zostaną bez opieki od 1 września. Mamy teraz konkretne wiadomości, które przekażemy reszcie rodziców - powiedziała po spotkaniu Karolina Pisiak.

Dodajmy, że w Łomży obecnie działa 9 publicznych przedszkoli (ponad 1500 miejsc), 6 oddziałów przedszkolnych (ponad 500 miejsc) i 3 miejskie żłobki (około 160 miejsc).

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!