Łomża: Rodzice maluchów nie zapłacą za miejski żłobek

i

Autor: fot. pixabay.com/Łomża: Rodzice maluchów nie zapłacą za miejski żłobek

Łomża: Rodzice maluchów nie zapłacą za miejski żłobek

2022-02-23 11:00

Rodzice najmłodszych dzieci z Łomży nie będą płacić za miejski żłobek. Pobyt dzieci w żłobkach pokrywany jest teraz z rządowych programów. Jednak to nie znaczy, że rodzice nie zapłacą nic. Szczegóły w naszym artykule.

Rodzice najmłodszych dzieci z Łomży nie ponoszą już kosztów związanych z pobytem dziecka w miejskim żłobku. W ostatnim czasie ustalona została stała opłata za żłobek w wysokości 400 złotych i ta opłata w całości jest pokrywana z budżetu państwa.

Opłata za pobyt dziecka w żłobku

Do tej pory było tak, że rodzice płacili za żłobek w zależności od liczby godzin obecności dziecka w placówce. Jednak obecnie orzecznictwo umożliwia ustalenie opłaty za pobyt dziecka w żłobku w formie zryczałtowanej. I opłata nie zależy to już od czasu spędzanego w żłobku, ale od objęcia dziecka opieką.

M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

W przypadku pierwszego dziecka w rodzinie zrobi to Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS-u można będzie składać od 1 kwietnia, a "żłobkowe" zostanie wypłacone z wyrównaniem od stycznia.

Natomiast w przypadku kolejnego dziecka w rodzinie (w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia), rodzice mogą pokryć opłatę żłobkową ze środków Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko. W przypadku RKO można już składać wnioski.

Warto pamiętać!

To, że państwo zapłaci za pobyt dziecka w żłobku nie oznacza, że rodzice nie poniosą żadnych kosztów. Rodzice z "własnej kieszeni" będą płacić za wyżywienie dziecka.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!