Wypłaty dodatku węglowego w Łomży. Kiedy ruszą?

i

Autor: fot.pixabay.com/Wypłaty dodatku węglowego w Łomży. Kiedy ruszą?

Wypłaty dodatku węglowego w Łomży. Kiedy ruszą?

2022-09-28 13:01

Wnioski o dodatek węglowy cały czas spływają. Do tej pory Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży przyjął prawie 1600 wniosków. Jednak wypłaty jeszcze nie ruszyły. Kiedy to nastąpi? Odpowiedź w artykule.

Dodatek węglowy to 3 tysiące złotych jednorazowego wsparcia dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Wnioski o wypłatę tej kasy można składać od sierpnia. Sporo osób w Łomży już je złożyło. Na ten moment to 1598 wniosków.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym jeden dodatek dostają wszystkie gospodarstwa domowe zamieszkujące pod danym adresem. Oznacza to, że nie ma możliwości uzyskania kilku dodatków na ten sam adres.

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy

Zdarzało się, że na ten sam adres złożonych zostało kilka wniosków, ale miało to charakter incydentalny. Wiem, że w gminach było tego więcej, ale w Łomży nie. Po nowelizacji ustawy wiadomo, że dodatek zostanie przyznany osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza - powiedział nam Wiesław Jagielak, dyrektor MOPS-u.

Pierwszy wniosek, który został skierowany do wojewody podlaskiego opiewał na kwotę ponad 7 milionów złotych. Nasze miasto w ramach pierwszej transzy dostało ponad 3 miliony złotych. To oznacza, że wypłaty na razie dotrą do wnioskodawców, którzy złożyli pisma jako pierwsi.

Kiedy ruszą wypłaty dodatku węglowego w Łomży?

Wszystko wskazuje na to, że wypłaty ruszą już w czwartek 29 września, więc wnioskodawcy od jutra mogą zaglądać na swoje konta.

Pieniądze najpierw muszą być wprowadzone do budżetu podczas sesji Rady Miasta (środa 28.09). Dopiero wtedy pieniądze mogą być przekazywane do zainteresowanych osób. Samorządy na wypłatę pieniędzy mają 60 dni - dodaje Wiesław Jagielak.

Dodajmy, że można też składać wnioski o dopłatę do innych źródeł ogrzewania. Chodzi o gaz, olej, czy pellet. Gospodarstwa domowe wnioskujące o dopłatę do pelletu dostaną 3 tysiące złotych - tak jak w przypadku węgla. Palący olejem opałowym 2000 złotych, drewnem - 1000 złotych, a gazem 500 złotych.

Do tej pory do MOPS-u wpłynęło niecałe 100 wniosków o dopłatę do innych źródeł. Przypomnijmy, że warunkiem otrzymania kasy jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Sonda
Czy górnicy powinni pobierać dodatek węglowy?

Wnioski o dopłaty będą przyjmowane do końca listopada. W Łomży można to zrobić w siedzibie MOPS-u przy ul. Dwornej 23B lub w Dziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Polnej 16.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!