W Szumowie odnaleziono szczątki ofiar zbrodni komunistycznych z rejonu łomżyńskiego

i

Autor: fot. IPN Białystok/W Szumowie odnaleziono szczątki ofiar zbrodni komunistycznych z rejonu łomżyńskiego

W Szumowie odnaleziono szczątki ofiar zbrodni komunistycznych z rejonu łomżyńskiego

2022-10-14 15:10

Szczątki czterech ofiar odnaleziono na terenie cmentarza parafialnego w Szumowie w Podlaskiem. Wstępne oględziny antropologiczne pozwoliły stwierdzić, że widoczne są na nich ślady postrzałów. Więcej znajdziesz w artykule.

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ostatnich dniach przeprowadził II etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza parafialnego w Szumowie. Badania miały na celu odnalezienie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych z rejonu łomżyńskiego.

Podczas prac podjęto szczątki czterech osób. Wstępne oględziny antropologiczne pozwoliły stwierdzić, iż widoczne są na nich ślady postrzałów.

W przypadku jednej osoby, na wysokości brzucha odnaleziono pocisk. Przy szczątkach były także dwa medaliki, sprzączka oraz guziki. Oględziny na miejscu nie pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie, czy odnalezione osoby zmarły w wyniku egzekucji czy też walki - przekazała Natalia Krzywicka, asystentka prasowa Oddziału IPN w Białymstoku.

Szczątki niemieckich policjantów odkryto w Siadle Górnym

Wiek odnalezionych ofiar szacuje się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia.

Egzekucje na członkach podziemia niepodległościowego działających w rejonie łomżyńskim wykonywano m.in. w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Łomży. Badania historyczne potwierdzają także, iż w 1946 r. wydział doraźny działający przy Sądzie Okręgowym w Łomży wydawał wyroki śmierci na niepełnoletnich członków podziemia niepodległościowego - dodała Natalia Krzywicka.

Teraz odnalezione szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym.

Jeśli jesteście świadkami ważnego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!