odciski palców

i

Autor: fot. pixabay.com

W ratuszu w Łomży trzeba będzie zostawić odciski palców!

2021-11-05 11:35

Od poniedziałku wszystkie osoby, które będą składać wniosek o wydanie dowodu osobistego, będą musiały liczyć się ze zmianami. Będzie obowiązywał nowy wzór dowodu, a niezbędne będzie zostawienie odcisków palców.

Dziś już nie załatwimy sprawy związanej z dowodem osobistym. Na terenie całego kraju ​zablokowany został dostęp do rejestru dowodów osobistych. Interesanci, którzy chcieli załatwić sprawę dotyczącą dowodu osobistego, mogli to zrobić w urzędzie miejskim w Łomży do 11:00.

A wszystko dlatego, że 7 listopada będą wdrażane rozwiązania techniczne, które umożliwią wydawanie dowodów zawierających odciski palców. Od poniedziałku 8 listopada wszystko będzie działać już normalnie, ale będą zmiany.

WIEDŹMIN: SEZON 2 Co w serialu od NETFLIX? | ESKA XD - Martyna movie #35

Zmiany w dowodzie

Wszystkie państwa UE zostały zobligowane do wprowadzenia zmian w dowodach osobistych. Główna zmiana to zabezpieczenie dowodu drugą cechą biometryczną. Chodzi o odciski palców, które pojawią się wyłącznie w warstwie elektronicznej. Druga zmiana to odręczny podpis, który znajdzie się już na samym dowodzie.

Zmiany oznaczają także osobistą wizytę w urzędzie. Nie będzie można składać wniosku o wydanie dowodu online, a wyłącznie osobiście. Z opcji online będą mogły skorzystać tylko dzieci do 12 roku życia, od których nie będą pobierane odciski palców ani podpisy.

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Nowe dowody będą wydawane na 10 lat, natomiast w przypadku dzieci do 12 lat na okres 5 lat. Dodajmy, że zmieni się sam wygląd dowodu osobistego, nie tylko pojawi się tam zeskanowany własnoręczny podpis, ale też flaga UE.

Ważne!

Osoby, które mają ważne dokumenty nie muszą robić nic. Z dotychczasowego dowodu można będzie korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-dowody-osobiste-od-7-listopada

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!