Tu komfortowo oddasz krew! Sprawdź, jak wygląda nowa siedziba RCKiK w Łomży [FOTO]

2020-12-11 16:15

Dziś uroczyście otwarto nową siedzibę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Terenowy Oddział w Łomży. Od teraz krwiodawcy z Łomży i regionu będą mogli dzielić się swoją krwią w komfortowych i bezpieczniejszych warunkach. Czytaj dalej!

Krwiodawcy z Łomży i okolic nie będą już "tułać" się po tymczasowych miejscach do oddawania krwi. Będą mogli korzystać z niezależnej siedziby do poboru krwi. Już w poniedziałek 14 grudnia Oddział Terenowy RCKiK w Łomży zacznie przyjmować pierwsze chętne osoby do honorowego oddania tego drogocennego płynu.

Nowa siedziba powstała tuż obok Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i jest z nim połączona konstrukcyjnie. Bliskość oddziału terenowego będzie z ogromnym pożytkiem dla szpitala, który na wyciągnięcie ręki będzie miał bank krwi. Znacznie zmieni się także komfort całej procedury. Krwiodawcy unikną kontaktu z innymi pacjentami, co miało miejsce wcześniej, gdy krew można było oddawać w szpitalu. Oddział Terenowy RCKiK ma także własny parking.

Budowa RCKiK w Białymstoku Terenowy Odział w Łomży kosztowała około 5 milionów złotych.

Jest to taki prezent mikołajkowy dla krwiodawców z Łomży i regionu, mam nadzieję, że się spodoba i chętnie będą z niego korzystać. A że chętnie oddają krew to wiemy, bo w Łomży oddawanych jest ponad 7 tysięcy donacji rocznie. To też ważny punkt dla łomżyńskiego szpitala, obiekty są ze sobą połączone - mówi Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie krwiodawcy mogli korzystać z tymczasowej siedziby oddziału zlokalizowanej przy Parafii Bożego Ciała w Łomży. Trafili tam po tym, jak musieli opuścić teren Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Było to spowodowane planami remontowymi szpitala - w pomieszczeniach, zajmowanych wcześniej przez RCKiK, powstanie oddział onkologiczny.

Kto może oddać krew?

Podzielić się krwią może każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat, ale ma nie więcej niż 60. Dodatkowy warunek to waga nie mniejsza niż 50 kilogramów. Ostateczną decyzję o skierowaniu na pobór krwi podejmuje lekarz, który przeprowadza wcześniej wywiad. Podstawą przygotowania do oddania krwi jest pełnowartościowe, ale lekkostrawne śniadanie.

Jak wygląda sam zabieg?

Okolica planowanego wkłucia jest dokładnie odkażana przez trzykrotne przemycie roztworami antyseptycznymi. Najczęstszym rodzajem donacji jest pobranie krwi pełnej. Standardowo pobiera się około 450 mililitrów krwi. Zabieg pobierania trwa zwykle kilka minut. Po zakończeniu pobierania należy zabezpieczyć miejsce wkłucia przed krwawieniem, dawca powinien pozostać co najmniej kilka minut w pozycji półleżącej a następnie siedzącej. W trakcie zabiegu i po jego zakończeniu dawca pozostaje pod opieką przeszkolonego personelu medycznego - informuje RCKiK w Białymstoku.

Krew ratuje życie!

Nasz region w tej chwili potrzebuje pilnie grup krwi: 0Rh-, 0Rh+, ARh- oraz ARh+. Chcesz pomóc i podzielić się swoją krwią? RCKiK Terenowy Oddział w Łomży zaprasza! Krew można oddawać od poneidziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 13:00.

Nowa siedziba RCKiK w Łomży