Teatr Lalki i Aktora w Łomży będzie współprowadzony przez MKiDN i miasto!

i

Autor: MKiDN

KULTURA

Teatr Lalki i Aktora w Łomży będzie współprowadzony przez MKiDN i miasto!

2023-11-15 11:43

Teatr Lalki i Aktora w Łomży został kolejną instytucją artystyczną współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla łomżyńskiej instytucji oznacza to lepsze perspektywy rozwoju. Umowa została podpisana wczoraj (14.11) w Warszawie.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży współprowadzony przez MKiDN

Wczoraj (14.11) w Warszawie prezydent Łomży wspólnie z ministrem kultury podpisali umowę dotyczącą współprowadzenia Teatru Lalki i Aktora przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto.

Umowa, która będzie obowiązywała przez 3 lata, da szansę łomżyńskiej instytucji kultury szansę na większy rozwój.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży to już 22 instytucja artystyczna, która będzie współprowadzona przez MKiDN. Umożliwi to stabilne finansowanie instytucji z budżetu centralnego, w tym również przydzielanie jej dotacji celowych i inwestycyjnych, a więc zapewnienie lepszych perspektyw rozwojowych. Łącznie w ciągu ostatnich 8 lat resort kultury objął współprowadzeniem ponad 60 instytucji kultury - powiedział Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Nasz teatr jest drugą, po Filharmonii Kameralnej, łomżyńską instytucją kultury przyjętą pod skrzydła MKiDN.

Zgodnie z umową miasto będzie wspierać teatr kwotą co najmniej 2 300 000 zł, natomiast ministerstwo ma przekazywać środki w wysokości nie mniejszej niż 500 000 zł rocznie.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, który otwiera nowy etap w funkcjonowaniu oraz rozwoju Teatru Lalki i Aktora w Łomży. To kluczowe wydarzenie w historii naszej instytucji i wspaniały prognostyk na przyszłość!- piszą w mediach społecznościowych pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Piotr Gliński wskazał, że dzięki decyzjom o współprowadzeniu kolejnych instytucji, Polska lokalna – wspierana poprzez zasadę zrównoważonego rozwoju – może oferować wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie.

Umożliwia to również wyrównywanie różnic kulturowych pomiędzy wielkimi aglomeracjami a Polską regionalną. Życzę Teatrowi dalszych sukcesów, możliwości rozwojowych i cieszę się, że możemy takie decyzje podejmować. Dziękuję prezydentowi Miasta Łomża Mariuszowi Chrzanowskiemu za współpracę, która wcześniej obejmowała także wiele innych projektów. Jest ona dowodem na to, że można owocnie łączyć siły na rzecz polskiej kultury - dodawał minister kultury.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczął swoją działalność w 1987 r. z inicjatywy jego ówczesnego dyrektora - poety Henryka Gały. Obecnie, od blisko 30 lat, sceną kieruje Jarosław Antoniuk.

Z uwagi na to, że jest to jedyny teatr w Łomży, program instytucji adresowany jest do dzieci, młodzieży, a także dorosłych odbiorców.

Źródło: MKiDN

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl