Przejście dla pieszych w Łomży

i

Autor: mszzz

Spore zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Co na to piesi i kierowcy? [SONDA]

2021-06-01 16:52

Od 1 czerwca 2021 roku chodzimy i jeździmy inaczej. Dziś weszły w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Jest kilka istotnych zmian. Co dokładnie się zmieniło? Co o nowych przepisach sądzą mieszkańcy Łomży? Zdania są podzielone. Posłuchajcie poniżej.

Od początku czerwca 2021 obowiązują nowe przepisy prawa o ruchu drogowym - dotyczą one zarówno pieszych, jak i kierowców. A wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo na drodze. Co dokładnie się zmienia?

  • Pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju);
  • pieszy ma zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych (np. telefonu) podczas przechodzenia przez pasy;
  • kierowca może jechać z maksymalną prędkością 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę;
  • kierowcy nie mogą jeździć na tak zwany "zderzak" na drogach szybkiego ruchu - musi być zachowany odpowiedni odstęp.
Policyjni kontrterroryści zatańczyli dla dzieci

Co muszą piesi a co kierowcy?

Zarówno piesi, jak i kierowcy, cały czas mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności - powiedziała nam Justyna Janowska, oficer prasowa KMP w Łomży. Kierowca, który zbliża się do pasów musi: zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu albo na nie wchodzi.

Pieszy również musi zachować szczególną ostrożność przy wchodzeniu na przejście i przy przechodzeniu przez nie. Piesi nie mogą wchodzić na ulicę bezpośrednio przed jadący pojazd!

Co o zmianach w ruchu drogowym sądzą mieszkańcy Łomży? Zdania są podzielone, co do efektów wprowadzenia zmian, jednak są zgodni co do jednego - wszyscy musimy jednakowo dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

POSŁUCHAJ, co o zmianach w przepisach o ruchu drogowym sądzą mieszkańcy Łomży

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl