Porozumienie w sprawie budżetu Łomży na 2022 rok. Radni na tak

i

Autor: mszzz

Porozumienie w sprawie budżetu Łomży na 2022 rok. Radni na tak

2022-01-19 14:00

Część łomżyńskich radnych zmieniła zdanie dotyczące projektu budżetu miasta i podczas dzisiejszej sesji, większością głosów, budżet przyjęto. Za budżetem zagłosowało 12 radnych, 10 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Poniżej znajdziesz komentarze.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni, 12 głosami za, przegłosowali uchwałę dotyczącą budżetu miasta na ten rok. Przeciw zagłosowali radni PiS i Przyjaznej Łomży, natomiast radny PO Piotr Serdyński wstrzymał się od głosu.

Przypomnijmy, że było to drugie głosowanie dotyczące budżetu, podczas grudniowej sesji radni, 12 głosami przeciw, nie zaakceptowali projektu budżetu.

Marek Zuber: Podwyżka podatków jest nieunikniona. Budżet tylko na papierze wygląda fajnie

Budżet został przyjęty, ale nadal sporo radnych go nie zaakceptowało. Już podczas poprzedniej sesji budżetowej zapaliła się czerwona lampka, która pokazuje brak istoty samorządności, powinniśmy razem podejmować decyzje w interesie mieszkańców, a nie w interesie partii politycznych. Wydawało mi się, że większa grupa radnych zrozumie, że lepiej wypracować kompromis w tej sprawie, niż dawać go urzędnikom z Białegostoku komentuje Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Ponownie przeciw zagłosował radny Zbigniew Prosiński, który wskazuje na zbyt duże zadłużanie miasta i nierozsądne wydatkowanie pieniędzy.

Na nasze wnioski prezydent nawet nie odpowiedział, wspomniał, że tylko takie były. Zaznaczaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na minimalizacji kosztów utrzymania urzędu czy to spółek miejskiej, bo tak naprawdę od kilku lat żadna dywidenda ze spółek nie dotarła, a wiemy, że pieniądze są wydawane na lewo i prawo na wydatki, które nie są obligatoryjne. No bo na czym ma polegać promocja monopolisty w mieście? - komentuje radny Zbigniew Prosiński.

Od głosu wstrzymał się radny Piotr Serdyński, który podczas poprzedniej sesji głosował przeciw.

Były liczne spotkania z władzami miasta. Przekazałem swoje uwagi do tego, gdzie powinniśmy znaleźć oszczędności długofalowo, abyśmy zabezpieczyli finanse miasta tak, by nie brakowało pieniędzy na np. zadania własne. Liczę na to, że te uwagi znajdą odzwierciedlenie w przyszłości. I w związku z tym, że nikomu nie zależy na tym, by budżet był ustalany przez RIO, dlatego dziś warunkowo wstrzymałem się od głosu, aby w następnych miesiącach dalej pracować i szukać kolejnych rozwiązań dla miasta i mieszkańców - powiedział radny Piotr Serdyński.

Budżet zakłada dochody w wysokości ponad 416 milionów złotych, natomiast wydatki na poziomie ponad 464 milionów. Planowane największe inwestycje dotyczą rozbudowy bulwarów nadnarwiańskich i budowy dróg.

W porównaniu do przewidywanego wykonania w 2021 r. planowany budżet wydatków ogółem na 2022 r. jest wyższy o nieco ponad 17 mln zł, tj. o 3,81%, z czego: wydatki bieżące są niższe o 44,4 mln zł, tj. o 10,98%, zaś wydatki majątkowe wyższe o ponad 61,4 mln zł, tj. o 144,28 % i wynoszą 104 042 852 zł.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!