Dziesięcioletnia Zuzia walczy o sprawność

i

Autor: Archiwum rodzinne

Pomoc

Zuzia doznała udaru, trwa zbiórka na leczenie. Każdy może pomóc

2023-06-14 10:32

Dziesięcioletnia Zuzia z Łomży doznała udaru niedokrwiennego mózgu, zaledwie tydzień po Pierwszej Komunii Świętej. Od tego dnia dziecięca beztroska zamieniła się w codzienną walkę o powrót do sprawności... bardzo kosztowną walkę. Łomżyniacy nie zawiedli: i tym razem zmobilizowali siły, żeby pomóc dziewczynce. Swoją cegiełkę może dołożyć każdy z Was.

Dziewczynka doznała udaru

Nikt nie mógł przygotować się na to, co przyniesie ten majowy dzień. Dziesięcioletnia Zuzia spędza na podwórku wolny czas, biegając i śmiejąc się jak większość dziewczynek w jej wieku. Nagle upada. Już nie wstaje. Nie skarży się, bo nie może wydać z siebie żadnego dźwięku. Przerażeni rodzice wzywają karetkę, która przewozi sparaliżowaną Zuzię do specjalistycznego szpitala w Białymstoku. Tam, po wielu badaniach, pada diagnoza, która wprawia w osłupienie: udar niedokrwienny w tętnicy po lewej stronie mózgu. Niedowierzanie. Strach. W końcu mobilizacja sił. Rodzice podejmują nierówną walkę o zdrowie dziecka, borykając się przy tym z finansową barierą, która dla większości ludzi jest nie do pokonania.

Rehabilitacja Zuzi okazuje się być bardzo kosztowną, ale nie ma innego wyjścia. Tylko tak dziewczynka może wrócić do pełnej sprawności. Udar pozostawił po sobie wiele śladów: Zuzia  ma sparaliżowaną prawą stronę ciała, nie może poruszać się samodzielnie, nie kontroluje też swoich potrzeb fizjologicznych. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co było przyczyną udaru, ani ile czasu zajmie Zuzi powrót do zdrowia. A każdy turnus rehabilitacyjny to koszt od 25 do 30 tysięcy złotych.

Licytacja i zbiórka pieniędzy

Każdy z Was może dołożyć swoją symboliczną cegiełkę, która pozwoli małej Zuzi na powrót do zdrowia. TUTAJ znajdziecie internetową zbiórkę pieniędzy.

To tylko jedna z możliwości pomocy. Na Facebooku właśnie trwają dobroczynne licytacje, z których dochód w całości zostanie przeznaczony na rehabilitację dziesięciolatki. Tutaj mile widziane są nie tylko jak najwyższe kwoty za wystawione fanty, ale również same fanty ;) Rękodzieło, vouchery, bilety, gadżety, a nawet słodkie wypieki- organizatorzy licytacji będą wdzięczni za każdą formę wsparcia Zuzi.

A o tym wydarzeniu z pewnością będzie głośno. Już 18 czerwca, czyli w najbliższą niedzielę, będziecie mogli wziąć udział w wyjątkowym, bo charytatywnym, zlocie dla Zuzi.

18 czerwca w Aleja Parku mamy mały event dla Zuzi. Zapraszamy serdecznie wszystkich! Na dzieciaki czekać będzie pokaz aut oraz tirów, symulator jazdy za kierownicą, aktywności plastyczno- sensoryczne, malowanie twarzy, pokaz samochodów i sprzętu straży pożarnej, nie zabraknie też Grupy Ratowniczo- Poszukiwawczej Łomża GPR SAR - przekazuje Monika Sawicka, jedna z organizatorek wydarzenia.

A jak już zgłodniejecie, to znajdzie się też coś słodkiego na ząb ;) Start 18 czerwca o 12:00.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - pierwsza pomoc