Nowy taryfikator mandatów 2023

i

Autor: policja.pl Nowy taryfikator mandatów 2023

Nowy mandat 1500 zł lub utrata prawa jazdy. Kara dotyczy groźnego wykroczenia

2021-09-20 9:36

Od grudnia 2021 roku wzrośnie kwota mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. W skrajnych przypadkach kierowca będzie mógł nawet stracić prawo jazdy. Surowe zmiany związane są z nowym taryfikatorem mandatów, który wejdzie w życie miesiąc przed nowy rokiem.

Nowy taryfikator mandatów przewiduje, że od 1 grudnia 2021 roku wzrosną kary za przekraczanie dozwolonej prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu. Mają one być nie tylko wyższe, lecz także surowo egzekwowane. Zaostrzenie przepisów dotyczy również wyprzedzania między dwoma znakami: D-6 oraz D-16, informujących o zbliżaniu się kierowcy do przejścia dla pieszych. Co ciekawe, o zmianach zadecydowano na kilka tygodni przed rozpoczęciem funkcjonowania nowego taryfikatora mandatów.

Czytaj też: Nowy taryfikator mandatów 2021. W tych sytuacjach będzie BEZLITOSNY! Za to otrzymasz 15 punktów karnych

Nowy mandat: 1500 zł za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Zmiany w taryfikatorze mandatów zakładają dwie możliwe kary dla kierowcy, który:

  • nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,
  • nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
  • wyprzedza pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
  • omija pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • narusza zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Pierwsza kara to mandat w wysokości 1500 zł. Druga dotyczy sytuacji, gdy kierujący popełni któreś z powyższych wykroczeń drugi raz w przeciągu dwóch lat. Wówczas policja nie tylko ukarze go podwójnym mandatem (3000 zł), lecz także może „orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego”. Mówiąc w skrócie, kierowca straci prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Nowy taryfikator mandatów od grudnia 2021

Przypomnijmy, że od grudnia 2021 roku, po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych. Obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie, co oznacza, że wciąż będzie wynosił 24 pkt dla doświadczonych kierowców i 20 dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok.

15 punktów karnych będzie od grudnia 2021 r. grozić za poważniejszą kolizję drogową; jazdę po użyciu alkoholu lub narkotyków oraz za omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, czy wyprzedzanie na zebrach oraz ucieczkę przed kontrolą drogową. Tyle samo punktów – 15 – zbierze kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym

ESKA Live: Shanguy zaśpiewali swój hit Desolee. Takie wykonania jeszcze nie słyszeliście!