Ciekawostki

Najbogatsze miasta na Podlasiu. Tu żyje się najlepiej! Mamy najnowszy ranking

2023-11-15 11:49

Pod koniec października 2023 r. czasopismo „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking samorządów, gdzie znaleźliśmy zestawienie najbogatszych miast w Polsce. Na pierwszym miejscu niespodziewanie znalazła się Łeba z dochodem 22 946, 10 zł per capita. Jak w zestawieniu wypadły miejscowości z Podlasia? Które miasta są najzamożniejsze? Sprawdź galerię poniżej.

W przypadku rankingu czasopisma "Wspólnoty" kluczowa jest metoda, według której został on przygotowany. Autorzy najnowszego zestawienia najbogatszych miast, województw i powiatów w Polsce zastrzegli: „Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej".

Najbogatsze miasta w Polsce

Na podium najbogatszych miast w Polsce trudno szukać Warszawy, Łodzi czy Krakowa. Kto zatem wygrał? Najbogatszym miastem w Polsce jest Łeba (woj. pomorskie). Zamożność per capita w 2022 roku wyniosła tam 22 946,10 zł. Drugie miejsce przypadło Dusznikom-Zdrój (dolnośląskie) - 16 520,37 zł. Trzecie miejsce zajęła również turystyczna miejscowość Krynica Morska (16 216,40 zł).

Najbogatsze miasta na Podlasiu. Tu żyje się najlepiej

A jak sytuacja wygląda w województwie podlaskim? Pierwsze miejsce nikogo nie zdziwi. Bez zaskoczenia zajął je Białystok. Stolica Podlasia to najbogatsze miasto w regionie, gdzie zamożność per capita w 2022 roku wyniosło w 2022 r. 6210,07 zł. Drugie miejsce zajęły Suwałki, co też nikogo nie powinno dziwić. Ale bogatych miast z województwa podlaskiego jest więcej, zatem nie tylko tutaj Polakom żyje się najlepiej. W poniższej galerii sprawdźcie, gdzie według autorów rankingu na Podlasiu żyje się najlepiej.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach