Łomża. Pierwsze elektryki niebawem wyjadą na ulice

i

Autor: mszzz

Łomża. Pierwsze "elektryki" niebawem wyjadą na ulice

2022-10-03 16:29

Dwa pierwsze autobusy elektryczne dotarł​y do Łomży. Dziś (9.10) zostały oficjalnie zaprezentowane, a na łomżyńskie ulice wyjadą już niebawem. Podpisana została także umowa na dofinansowanie kolejnych 4 autobusów elektrycznych. Szczegóły poniżej.

Docelowo ma być ich 12, a dziś zaprezentowane zostały pierwsze 2. Pierwsze autobusy elektryczne są już w bazie MPK, ale na łomżyńskie ulice wyjadą prawdopodobnie w ciągu miesiąca. Elektryki będą zasilane prądem "czystym" wytwarzanym w bazie przedsiębiorstwa.

Deklarowany zasięg "elektryka" to około 300 kilometrów, a więc na jednym ładowaniu autobus będzie w stanie kursować przez cały dzień. Autobusy prawdopodobnie będą jeździć na liniach numer 8 i 10.

Autobusy te zostały kupione w ramach programu "Zrównoważona mobilność miejska". To dzięki dotacji z funduszy europejskich przyznanej przez samorząd województwa.

Przypomnijmy, że projekt ten obejmuje zakup w sumie 8 elektryków, budowę systemu komunikacji rowerowej czy budowę centrum przesiadkowo - komunikacyjnego w Łomży.

Nowe autobusy elektryczne w starachowickim MAN-ie

Dziś podpisana została także umowa na kolejne 4 autobusy. Miasto dostało blisko 8,5 miliona złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony transport publiczny”. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 13 milionów złotych.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się jechać komunikacją miejską bez biletu?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!