Fundacja DR OTIS

i

Autor: fot. facebook.pl/fundacjadrotis

Domek Malowany Sercem może powstać w Łomży! Co to takiego?

2021-10-11 13:33

Fundacja DR OTIS chce stworzyć w Łomży Domek Malowany Sercem - ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami i z zaburzeniami ze spektrum autyzmu razem z oddziałem rehabilitacji. Miejsce znalazły by tam dzieci, które potrzebują całodobowej i specjalistycznej opieki.

Tu miejsce będzie mógł znaleźć każdy, kto będzie potrzebował specjalistycznej całodobowej opieki. Łomżyńska Fundacja DR OTIS chce stworzyć Domek Malowany Sercem - ośrodek dla dzieci z silnymi niepełnosprawnościami.

Takiego miejsca potrzebują dzieci i rodzice dzieci z wyjątkowymi wymaganiami. Ani w Łomży ani w najbliższej okolicy nie ma takiego ośrodka. Ale żeby takie miejsce powstało potrzeba ogromnych nakładów finansowych.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 08.10.2021

Rodzice naszych podopiecznych zwrócili się do nas z prośbą o pomoc. Chodzi o stworzenie takiego miejsca, w którym dzieciaki mogłyby dostać, nie tylko całodobową opiekę, ale i terapię, która musi być prowadzona stale. Chcemy odciążyć rodziców, którzy w pewnym momencie, stają się po prostu niewydolni i nie mają siły, by sprawować odpowiednią opiekę nad własnym dzieckiem - powiedziała nam Katarzyna Karwowska z Fundacji DR OTIS.

W planach jest utworzenie ośrodka, w którym miejsce znajdzie na początek 30 osób. W ośrodku osoby będą mogły przebywać stale albo czasowo, a rodzice w każdej chwili będą mogli odwiedzić dziecko - priorytetem jest utrzymanie więzi rodzinnych.

Rodzice chcą się czuć bezpieczni, co do przyszłości swoich dzieci, wiadomo dzieci zdrowe założą rodziny, pójdą na studia, będą pracować, zdobędą profesurę... Nasze dzieci będą naszymi dziećmi, kochamy je całym sercem, ale jednak takie miejsce, gdzie będą zaopiekowane w przyszłości jest nam bardzo, bardzo potrzebne - mówi Agnieszka Wądołowska, mama Filipka, który ma wiotkie porażenie mózgowe i padaczkę lekooporną.

Zbudowanie Domku Malowanego Sercem to inwestycja, która wymaga ogromnych nakładów finansowych. Szacowany koszt zakupu lub budowy odpowiedniego budynku to 6 milionów złotych. Fundacja w tym celu ruszyła ze zbiórką pieniędzy na zrzutka.pl i na swojej stronie drotis.pl.

Osoby, które chciałby wesprzeć inicjatywę finansowo lub w inny sposób, w każdej chwili mogą to zrobić.

Dzieci przebywające w naszych placówkach mają teraz 5, 6, 7 lat, potem przechodzą do naszej kolejnej placówki, np. do szkoły, tam spędzają kolejne lata, ale później pojawi się "czarna dziura", co z tymi dziećmi będzie działo się potem. W naszym regionie nie ma takich specjalistycznych ośrodków. Rodzice naszych dzieci muszą się mierzyć z trudnymi diagnozami, dlatego chcemy stworzyć takie miejsce, żeby odciążyć fizycznie i psychicznie rodziców, którzy nie będą musieli martwić się o przyszłość dzieci - mówi Anna Pieńkowska, terapeutka w Fundacji DR OTIS.

Fundacja DR OTIS działa od 2014 roku na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami i z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Prowadzi przedszkola w Łomży i Kolnie, a także szkołę podstawową w Łomży.