Decyzja dot. Starego Rynku w Łomży

i

Autor: mżet

Decyzja zapadła! Rewitalizacja Starego Rynku rusza pełną parą

2021-08-12 13:04

Dziś (12.08) podlaska wojewódzka konserwator zabytków, podczas oficjalnej konferencji prasowej, poinformowała o ostatecznym kształcie Starego Rynku w Łomży. Wyeksponowane artefakty, więcej zieleni- to tylko niektóre ze zmian, które już niedługo Łomżyniacy zobaczą na własne oczy.

Mieszkańcy Łomży z niecierpliwością czekali na ten dokument: dziś podlaska wojewódzka konserwator zabytków, Małgorzata Dajnowicz,  oficjalnie zaprezentowała decyzję projektową dotyczącą rewitalizacji Starego Rynku. Projekt zakłada nasadzenia drzew starego typu, na płycie rynku pojawi się ich około piętnastu. Wyeksponowana ma zostać też część artefaktów, które archeolodzy odkryli w minionym roku: fundamenty dawnego ratusza i studnie. 

Pierwotny projekt zakładał budowę pomnika Księcia Janusza I na cześć nadania Łomży praw miejskich. Irena Iwaniuk, p.o. kierownika łomżyńskiej delegatury WUOZ, przekazała, że miejsce na figurę na pewno zostanie wyeksponowane. 

W tym projekcie koncepcja budowy pomnika (dop.red.) jest zawarta. Jest zaznaczone miejsce na pomnik z podestem, chociaż kwestia formy pomnika i formy podestu jest nierozstrzygnięta- podkreśliła p.o. kierownika łomżyńskiej delegatury WUOZ. 

Teraz władze Łomży muszą poczekać na oficjalne pozwolenie na budowę. Te powinno dotrzeć do ratusza w przeciągu dwóch najbliższych tygodni. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace na Starym Rynku powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. 

W Radiu ESKA Na Lato: Jeszcze Więcej Hitów Na Czasie!