Zasady głosowania podczas wyborów samorządowych 2024. Jak oddać ważny głos?

i

Autor: pixabay.com

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Zasady głosowania podczas wyborów samorządowych 2024. Jak oddać ważny głos?

2024-03-15 18:31

Już niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku, zdecydujemy, kto będzie rządził naszym lokalnym "podwórkiem". Będziemy wybierać radnych, prezydentów, wójtów i burmistrzów. W zależności od miejsca zamieszkania dostaniemy różną liczbę kart do głosowania. W Łomży w nasze ręce trafią 3 karty.

Wybory samorządowe 2024 - podstawowe informacje 

Po pierwsze, wybierając się na wybory, musimy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty albo paszport - musi to być dokument ze zdjęciem. Dozwolone jest także wylegitymowanie za pomocą aplikacji mObywatel. Bez potwierdzenia tożsamości członkowie komisji obwodowej nie wydadzą nam kart do głosowania.

Po drugie, musimy znaleźć się w "swoim" lokalu wyborczym. Zapewne większość osób doskonale zna miejsce swojego głosowania, ale może zdarzyć się zmiana danej siedziby. W celu upewnienia się warto zajrzeć na przykład na oficjalną stronę Państwowej Komisji Wyborczej. Informacje na temat siedziby danej komisji znajdziemy w zakładce "wyszukiwarka obwodów".

Przypomnijmy, że podczas wyborów samorządowych nie można zmieniać miejsca głosowania, tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych.

Ile kart do głosowania dostaniemy?

Członek danej komisji wyborczej wyda nam maksymalnie 4 karty do głosowania. 3 karty do głosowania dostaniemy w miastach na prawach powiatu - tak będzie w Łomży.

Będziemy wybierać radnych gminy, radnych powiatu, radnych sejmiku województwa i prezydentów, wójtów czy burmistrzów. Karty będą miały różne kolory.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

Podstawową zasadą ważnego głosu jest znak "X" przy danym kandydacie. Jak precyzuje Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, muszą to być co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Dodatkowe kreski, kółeczka czy inne szlaczki nie wpływają na ważność danego głosu.

Ważne! Znak "X" stawiamy przy jednym kandydacie z danej karty do głosowania. Jeśli zaznaczymy np. dwóch kandydatów na miejskich radnych, to głos zostanie uznany za nieważny.

Dokładną instrukcję głosowania znajdziemy też na dole samej karty wyborczej.

Głosowanie na jedynego kandydata

W przypadku, kiedy np. w danej gminie mamy tylko jednego kandydata na wójta, to przy jego nazwisku nie znajdziemy wolnej kratki do postawienia znaku "X". Wtedy pojawią się dwie kratki "tak" i "nie". Wtedy decydujemy, czy popieramy tego kandydata czy nie.

Warto pamiętać, że jedyny kandydat musi uzyskać więcej niż połowę głosów na "tak" - wtedy zostanie wybrany. Jeśli nie będzie większości, to wtedy włodarza wybiera rada danej gminy.

Wybory samorządowe 2024 - godziny głosowania

Lokale wyborcze będą czynne między godziną 7:00 a godziną 21:00.

Wyborca, który przybędzie do lokalu przed godziną 21:00, i jeżeli stoi w kolejce, to ma prawo oddać swój głos w wyborach. Czyli wszystkie osoby, które przybędą przed zamknięciem lokalu wyborczego, a które będą czekać w kolejce, mogą oddać głos nawet po godzinie 21:00 - tłumaczy Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl