Więcej pieniędzy za urodzenie dziecka w Łomży? Kwota samorządowego becikowego może wzrosnąć

i

Autor: pixabay.com/Więcej pieniędzy za urodzenie dziecka w Łomży? Kwota samorządowego becikowego może wzrosnąć

Samorządowe Becikowe

Więcej pieniędzy za urodzenie dziecka? Kwota samorządowego becikowego w Łomży może wzrosnąć

2023-11-27 14:54

Od kilku lat mieszkańcy Łomży, którym rodzi się dziecko, otrzymują tzw. samorządowe becikowe - czyli gminne jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka. Becikowe wynosi 500 złotych. Teraz prezydent Łomży wystąpił do Rady Miejskiej z wnioskiem, aby świadczenie to wzrosło. Szczegóły w artykule.

Samorządowe becikowe może wzrosnąć

Na najbliższej sesji łomżyńscy radni zajmą się propozycją prezydenta Łomży, by od nowego roku wzrosła kwota samorządowego becikowego. Obecnie wynosi ona 500 złotych, a prezydent chce ją zwiększyć.

Prezydent Chrzanowski wystąpił do radnych z wnioskiem, aby od 2024 roku rodzice dostawali 1000 złotych becikowego.

Wprowadzając samorządowe becikowe mówiłem, że chcemy w ten sposób pokazać rodzinom, które zdecydowały się zamieszkać w Łomży, że miasto jest otwarte i prorodzinne. Do końca października br. wydaliśmy w sumie 3875 decyzji wypłacając zapomogę na łączną kwotę 1.937.500 zł, w ten sposób wspierając rodziców noworodków – przekazuje Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Samorządowe becikowe obowiązuje w Łomży od 2016 roku. Przysługuje ono z tytułu urodzenia się żywego dziecka matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu zamieszkałym w Łomży. Dochody rodziców czy opiekunów nie są brane pod uwagę.

Wyprawka dla noworodka w Łomży

Oprócz pieniędzy rodzice dostają też wyprawkę dla noworodka. Znajdują się tam: kocyk z logo miasta i karnet na basen z pakietem sześciuset minut do wykorzystania w Parku Wodnym i Pływalni Miejskiej nr 1.

Wyprawkę dla noworodka mieszkańcy Łomży, których dziecko przyszło na świat w łomżyńskim szpitalu, mogą odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego. Natomiast mieszkańcy Łomży, których dzieci urodziły się w innym miejscu, wyprawki dostają w Kancelarii Prezydenta Miasta.

Wnioski o becikowe

Wnioski o samorządowe becikowe składa się osobiście w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Polnej 16. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka.

O tym, czy kwota samorządowego becikowego wzrośnie, dowiemy się podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Łomży. Sesja odbędzie się w najbliższą środę, 29 listopada.

Więcej pieniędzy za urodzenie dziecka w Łomży? Kwota samorządowego becikowego może wzrosnąć

i

Autor: UM Łomża/Więcej pieniędzy za urodzenie dziecka w Łomży? Kwota samorządowego becikowego może wzrosnąć
Sonda
Kupujesz swoim dzieciom dużo zabawek?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!