W piątek protesty rolników! Będą utrudnienia w Łomży i regionie - władze apelują do mieszkańców

i

Autor: pixabay.com/W piątek protesty rolników! Będą utrudnienia w Łomży i regionie - władze apelują do mieszkańców

PROTEST ROLNIKÓW

W piątek protesty rolników! Będą utrudnienia w Łomży i regionie - władze apelują do mieszkańców

2024-02-08 13:33

W piątek (8.02) rozpocznie się strajk generalny rolników. Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu "Europejskiego Zielonego Ładu" i napływowi towarów z Ukrainy. W ramach ogólnopolskiego protestu zaplanowano blokadę dróg - między innymi w Marianowie pod Łomżą. Musimy spodziewać się dużych utrudnień w Łomży i całym regionie.

Protesty rolników - dlaczego protestują?

Rolnicy na najbliższy piątek, 9 lutego, zapowiedzieli rozpoczęcie strajku generalnego. Rolnicy chcą pokazać swój sprzeciw wobec europejskiej polityki - wprowadzaniu Zielonego Ładu, czyli dodatkowym obowiązkom nakładanym na rolników.

Chodzi między innymi o zmniejszanie ilości pestycydów, ograniczanie zużycia nawozów czy przeznaczenie większych terenów na cele nierolnicze - nieprodukcyjne. Zarzuty rolników to także zbyt duży import produktów rolnych z Ukrainy.

Protesty odbywają się nie tylko w Polsce, ale też w innych europejskich krajach.

Jak mówił w Łomży wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski, rządzący rozumieją i popierają protest, ale w jego ocenie ten protest jest spóźniony o dwa lata.

Popieramy ten protest, rozumiejąc obawy rolników, tylko uważam osobiście, że ten protest jest spóźniony o dwa lata, wtedy kiedy powstawał Europejski Zielony Ład. My dziś w miarę możliwości będziemy prowadzić rozmowy z komisją europejską. Musimy też na przyszłość ustalić takie rozwiązania, które pozwolą nam współpracować z Ukrainą, wspierać ją, ale na pewno nie kosztem polskich rolników i przetwórców. Przygotowujemy rozwiązania, o których niebawem będziemy mogli powiedzieć. Pracujemy, a ministerstwo cały czas jest otwarte na rolników - powiedział Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.

Protest rolników - blokada dróg pod Łomżą i w Podlaskiem

W piątek zablokowane zostaną wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą, natomiast na terenie całego kraju zablokowanych zostanie kilkaset dróg. Blokad można spodziewać się w wielu miejscach w województwie podlaskim - między innymi na DK61 i DK63 w Marianowie pod Łomżą.

Blokady dróg uderzą przede wszystkim w kierowców, a więc należy spodziewać się ogromnych utrudnień nie tylko w regionie, ale i w całej Łomży. Blokadę zaplanowano między 10:00 a 15:00.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych - czytamy w komunikacie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Apel władz Łomży i Piątnicy

Łomżyńska policja zamierza kierować tranzytowy ruch ciężarowy tak, by omijał Łomżę, ale i tak możemy spodziewać się utrudnień w mieście. Władze Łomży przestrzegają przed możliwym paraliżem komunikacyjnym na ulicach: Al. Legionów, gen. Sikorskiego, Wojska Polskiego i Zjazd. 

Z tego powodu miasto ograniczy też kursy autobusów.

Od godz. 9:00 do godz. 16:00 linia numer 1 MPK będzie kursowała jedynie do Ronda Kościuszki. Należy także spodziewać się opóźnień na większości pozostałych linii, a także przerwania przez kierowcę danego kursu w przypadku stwierdzenia braku możliwości jego dalszego kontynuowania - przekazuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.

Władze Gminy Piątnica idą o krok dalej. Wójt Artur Wierzbowski apeluje do mieszkańców, żeby w piątek rozważyć możliwość pozostawienia dzieci szkolnych i przedszkolnych w domach.

Mając na uwadze, że rozładowanie takiego korka może potrwać nawet do godziny 19.00 – 20.00 nie będziecie Państwo w stanie dotrzeć do naszych placówek oświatowych i odebrać dzieci w godzinach ich funkcjonowania. Bardzo proszę abyście Państwo skontaktowali się z dyrektorami szkół i ustalili indywidualnie możliwości odbioru dzieci ze szkół, oddziałów przedszkolnych i przedszkola samorządowego w Piątnicy - przekazał Artur Wierzbowski, wójt Gminy Piątnica.

Sonda
Popierasz protesty rolników?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl