Wojsko

W Kolnie otwarto nową jednostkę wojskową. Szef MON: przygotowujemy kolejne miasta

2023-07-17 10:51

W sobotę (15 lipca) w Kolnie, szef MON otworzył pierwszą z formowanych jednostek wchodzących w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów. Jednostka w Kolnie to baza na potrzeby formowanego batalionu zmotoryzowanego. Będą też kolejne wojskowe lokalizacje, trwają przygotowania.

"Było ściernisko, a teraz jest San Francisco"

Szef MON Mariusz Błaszczak otworzył w sobotę w Kolnie nową jednostkę wojskową, która jest elementem 1. Dywizji Piechoty Legionów. W otwarciu jednostki wzięli udział żołnierze, dowództwo Wojska Polskiego, władze regionalne, lokalne, przedstawiciele mieszkańców, parlamentarzyści.

Powstanie jednostki w Kolnie szef MON zapowiadał pod koniec 2022 r, gdy podpisywał z władzami Kolna umowę na przekazanie terenu pod jednostkę. W sobotę podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak podkreślał, że "wielu mówiło, że to jest niemożliwe" i jednostka nie powstanie.

 "Tymczasem dziś otwieramy jednostkę wojskową w Kolnie. A więc było ściernisko, a teraz jest San Francisco."

Prace przy budowie jednostki trwały kilka miesięcy. Utwardzono teren, na którym powstały obiekty kontenerowe na potrzeby wojska, potrzebna infrastruktura do pracy żołnierzy na służbie, ale także do odpoczynku. To jedna z baz operacyjnych na potrzeby dywizji gdzie będą stacjonować żołnierze, szkolić się.

Docelowo w Kolnie będzie stacjonować batalion wchodzący w skład Brygady Zmechanizowanej. "(...) jego zasadniczym celem będzie odstraszanie agresora, będzie udowadnianie tego, że bronimy każdego skrawka polskiej ziemi. Zdajemy sobie doskonale sprawę z zagrożeń, które na nas czyhają"- mówił Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Formowanie nowej dywizji w województwie podlaskim

Oprócz zorganizowanej na nowo jednostki wojskowej w Kolnie, przygotowywane są również jednostki w Grajewie, Siematyczach, Czerwonym Borze, niedaleko Zambrowa. Lokalizacje w Podlaskiem są "konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskie". Mariusz Błaszczak mówił też, że dywizja będzie uzbrojona w koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abramsy oraz samobieżne armatohaubice Krab i K9m

Do wojska wstąp!

Do jednostki w Kolnie i innych, trafiają żołnierze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Głównym zadaniem jednostki ma być "skuteczne odstraszanie", a w razie zagrożenia skuteczna i szybka obrona, zatrzymanie przeciwnika. Szef MON zaznaczył, że utworzenie jednostki wojskowej w Kolnie to dla regionu impuls rozwojowy, ekonomiczny. Błaszczak zachęcał jednocześnie mieszkańców Kolna do wstępowania do wojska.

Szefem jednostki w Kolnie został mjr Michał Stankiewicz. Jednostka dostała też flagę narodową, która uroczyście została wciągnięta na maszt.

Sonda
Czy chciałbyś służyć w wojsku?
POJAZDY WOJSKOWE [używane, cywilne, ile kosztuje?] | ESKA XD - Prosto z salonu #43