Akcja szczepienia lisów

i

Autor: pixabay.com

Ogłoszenia

Trwa akcja szczepienia lisów

2023-03-30 11:14

W województwie podlaskim od 27 marca trwa wielka akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Z samolotów zrzucane są charakterystyczne przynęty zawierające preparat. Na brunatne krążki można się natknąć na łąkach, polach i w lasach.

Puchate, piękne i niebezpieczne - lisy na dobre wpisały się w krajobraz Podlasia i żyją tuż obok nas. Niestety, zwierzęta te często zapadają, lub są nosicielami groźnej choroby, a jest nią wścieklizna. Dlatego dwa razy w roku odbywa się szczepienie rudzielców przeciwko wściekliźnie. W tym czasie warto zachować ostrożność podczas bliskich kontaktów z przyrodą. 

Przynęt pod żadnym pozorem nie wolno dotykać! Nie ze względu na ich szkodliwość, a brak skuteczności po kontakcie z ludzkim zapachem. Przynęty dotykane przez ludzi lis z pewnością będzie omijał. Jest też dobra wiadomość dla właścicieli zwierząt: szczepionka nie stanowi zagrożenia dla psów i kotów, choć w czasie zrzutu lepiej ograniczyć przemieszczanie się swoich pupili na okres dwóch tygodni. 

W przypadku przedostania się substancji na błonę śluzową lub uszkodzony naskórek należy jak najszybciej przemyć te miejsce wodą z mydłem, a później zgłosić się do lekarza- wyłącznie dla zachowania ostrożności. 

Akcja szczepienia lisów w województwie podlaskim potrwa do 2 kwietnia. 

Jak bawią się borsuki? Nadleśnictwo opublikowało wesołe nagranie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE