Akcja szczepienia lisów

i

Autor: pixabay.com

Ogłoszenia

Trwa akcja szczepienia lisów

2023-03-30 11:14

W województwie podlaskim od 27 marca trwa wielka akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Z samolotów zrzucane są charakterystyczne przynęty zawierające preparat. Na brunatne krążki można się natknąć na łąkach, polach i w lasach.

Puchate, piękne i niebezpieczne - lisy na dobre wpisały się w krajobraz Podlasia i żyją tuż obok nas. Niestety, zwierzęta te często zapadają, lub są nosicielami groźnej choroby, a jest nią wścieklizna. Dlatego dwa razy w roku odbywa się szczepienie rudzielców przeciwko wściekliźnie. W tym czasie warto zachować ostrożność podczas bliskich kontaktów z przyrodą. 

Przynęt pod żadnym pozorem nie wolno dotykać! Nie ze względu na ich szkodliwość, a brak skuteczności po kontakcie z ludzkim zapachem. Przynęty dotykane przez ludzi lis z pewnością będzie omijał. Jest też dobra wiadomość dla właścicieli zwierząt: szczepionka nie stanowi zagrożenia dla psów i kotów, choć w czasie zrzutu lepiej ograniczyć przemieszczanie się swoich pupili na okres dwóch tygodni. 

W przypadku przedostania się substancji na błonę śluzową lub uszkodzony naskórek należy jak najszybciej przemyć te miejsce wodą z mydłem, a później zgłosić się do lekarza- wyłącznie dla zachowania ostrożności. 

Akcja szczepienia lisów w województwie podlaskim potrwa do 2 kwietnia. 

Jak bawią się borsuki? Nadleśnictwo opublikowało wesołe nagranie