To już nie zalecenie - od 1 czerwca obowiązkowo segregujemy odpady w Łomży

2020-05-28 17:13

Początek czerwca przyniesie zmiany w systemie gospodarowania odpadami w Łomży - główne zmiany to obowiązkowa segregacja odpadów i sposób naliczania opłat, Co jeszcze się zmieni? Przeczytajcie na ESKA PL ŁOMŻA.

Od 1 czerwca już nie będzie możliwości - tylko obowiązek. Wszyscy mieszkańcy Łomży będą musieli zbierać odpady w sposób selektywny. Niesegregowanie odpadów albo niepoprawne segregowanie będzie skutkowało naliczeniem znacznie wyższych kwot. Osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym, za niesegregowane śmieci, zapłaci 66 złotych, a osoba mieszkająca w bloku - 48 złotych. Kto będzie to sprawdzał?

Firma wywożąca odpady będzie mogła zgłaszać nieprawidłowości dotyczące segregowania odpadów do urzędu miejskiego. Później będą to sprawdzać miejscy urzędnicy i to oni zdecydują czy obciążyć właściciela nieruchomości wyższymi stawkami. Jak segregować odpady? Główna zasada jest taka, że trzeba oddzielić surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Należy oddzielać: tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło i odpady biodegradowalne.

Co z tubką po paście do zębów, butelką po oleju czy blistrami po tabletkach? Tu macie ściągę jak to robić poprawnie http://zgo.lomza.eu/jak-postepowac-z-odpadami-innymi-niz-papier-szklo-plastik-i-biodegradowalnymi/

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków

Oprócz obowiązkowej segregacji śmieci zmienia się także sposób naliczania opłat na odbiór śmieci. Opłata będzie naliczana od osoby, a nie od gospodarstwa domowego. Nowa stawka za osobę, która mieszka w bloku wynosi 16 złotych, a za osobę mieszkającą w domu jednorodzinnym 22 zł.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu

Kto może zapłacić mniej za odbiór śmieci? Osoby z niskimi dochodami i rodziny wielodzietne. Na ulgę mogą też liczyć osoby, które kompostują bioodpady. W przypadku osób, które mają niskie dochody, ulga może wynieść 50 procent. Rodziny wielodzietne mogą zapłacić o 20 procent mniej, a o złotówkę mniej zapłacą osoby, które mają kompost.

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami będą obowiązywać od poniedziałku 1 czerwca.

Na ten temat pisaliśmy już tutaj: https://www.eska.pl/lomza/beda-podwyzki-zmiany-w-oplatach-za-wywoz-smieci-w-lomzy-aa-NseP-fi3r-f7yc.html