Jak wygląda postęp prac na obwodnicy Łomży? Zobacz, jak powstaje most na Narwi VIDEO

i

Autor: GDDKiA

OBWODNICA ŁOMŻY

Tak wygląda postęp prac na obwodnicy Łomży. Zobacz, jak powstaje most na Narwi. VIDEO

2023-10-26 12:10

W budowie jest ostatni fragment drogi ekspresowej S61, będący kluczowym odcinkiem międzynarodowego korytarza Via Baltica, czyli obwodnica Łomży. Budowa obwodnicy ruszyła w ubiegłym roku, natomiast w całości trasa ma być gotowa w 2025 roku. W tej chwili intensywne prace prowadzone są przy zachodniej nitce mostu na Narwi. Szczegóły poniżej.

Obwodnica Łomży. Budowa mostu na Narwi

Budowana obwodnica Łomży jest ostatnim odcinkiem ekspresówki S61 i ważnym fragmentem całej trasy Via Baltica. Wybudowana obwodnica zapewni przejezdność całemu korytarzowi transportowemu Via Baltica.

Fragment od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno ma blisko 13 kilometrów długości. Najważniejszą i najtrudniejszą częścią inwestycji jest budowa mostu na Narwi o długości 1205 metrów.

Dwujezdniowy most (MS-19) umożliwi bezkolizyjne przeprowadzenie drogi ekspresowej S61 nad doliną Narwi i samą rzeką. Będzie też pełnił funkcję przejścia dla zwierząt, a pod obiektem znajdą się również cztery drogi wewnętrzne gminy Piątnica oraz przejazd gospodarczy na wale przeciwpowodziowym. Obie nitki mostu będą miały po 22 przęsła na 21 podporach pośrednich oraz dwóch przyczółkach - przekazuje GDDKiA.

Most jest wznoszony w technologiach: nasuwania podłużnego, metodą nawisową i na rusztowaniach stacjonarnych. Obecnie trwają prace przy zachodniej nitce mostu.

Na podpory nasunięto już dziesięć sekcji ustroju nośnego i co tydzień obiekt wydłuża się o kolejne blisko 21 m. Wraz z nasuwaniem gotowej sekcji w szalunkach układane jest zbrojenie kolejnej, a następnie jest ona betonowana. Po sprawdzeniu parametrów betonu można przystąpić do sprężenia segmentu i rozpocząć wysuwanie. Wykorzystywana jest do tego specjalna maszyna z hydraulicznymi siłownikami zamontowanymi pod ustrojem nośnym. Prędkość nasuwania to ok. 6-7 metrów na godzinę, w jednym cyklu nasuwane jest ok. 20 cm, a po ponad stu powtórzeniach i ponad 4 godzinach od startu przesunięty jest cały segment o długości 20,75 m - dodaje GDDKiA. 

Jak przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prace na obwodnicy postępują szybko - zaawansowanie robót przekracza 46 procent. Przypomnijmy, że kierowcy z jednej nitki obwodnicy Łomży będą mogli korzystać w przyszłym roku, natomiast cała trasa między węzłem Łomża Zachód a węzłem Kolno będzie gotowa w 2025 roku.

Zobacz, jak postępuje budowa mostu na Narwi:

Źródło: GDDKiA

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!