Na Podlasiu działa "szpital" dla zwierząt. Leczą tu bociany i zwierzynę leśną

2020-02-04 11:42

Wieża widokowa oraz "szpital dla zwierząt" to nowe obiekty w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. 8-metrowa wieża znajduje się w miejscowości Rakowo-Czachy, zaś ośrodek dla zwierząt jest na terenie ŁPKDN w Drozdowie.

„Szpital dla zwierząt” na Podlasiu zaczął oficjalnie działać dzisiaj, a wraz z nim – wieża widokowa w Rakowie-Czachach. Oba znajdują się w Dolinie Narwi. Ten pierwszy to ewenement na skalę kraju.

Oko w oko ze stadem żubrów. Czegoś takiego nie zobaczysz nigdzie indziej [WIDEO]

Szpital dla zwierząt i wieża widokowa w Dolinie Narwi

- Nie ma w Polsce innego parku krajobrazowego z Ośrodkiem Rehabilitacji Ptaków – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Opiekujemy się przede wszystkim bocianami, ale także innymi gatunkami wodno-błotnymi, drapieżnikami. Możemy także przejściowo, przed przewiezieniem do specjalistycznych ośrodków, zajmować się drobnymi ssakami: młodymi sarnami i łosiami, cielętami jeleni, jeżami.

Sachmaciński zaznaczał, że „szpital dla zwierząt” nie odmawia pomocy nikomu. - Jesteśmy profesjonalnym ośrodkiem, który ratuje, chroni i przywraca do natury zwierzęta – podkreślił.

- To nowa jakość w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi - tłumaczyła Sylwia Sokalska z ŁPKDN. - Wieża widokowa ma służyć obserwowaniu populacji bociana białego wzdłuż Narwi: jak żerują, jak budują gniazda, wychowują młode. Wyposażona w urządzenia optyczne daje wgląd w życie doliny Narwi. To bezcenne w celach edukacyjnych i z punktu widzenia turystyki.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków na Podlasiu. Dlaczego utworzono szpital dla zwierząt?

Sokalska tłumaczyła, że w Rakowie od 3 lat życie bocianiej pary - Raczki (przemianowanej ostatnio na Rączkę) i Czacha oraz ich potomstwa - można obserwować online na stronie PTOP. Skorzystali już z tego internauci z 90 krajów.

Jak podkreśla szefostwo parku, budowie obiektów towarzyszyły problemy, jednak w krytycznym momencie udało się je pokonać. Na oficjalnym otwarciu dyrektor zachęcał do uważnego skorzystania z lunety i lornetek.

- Przy optycznym wspomaganiu można dostrzec chmary drapieżnych ptaków, a dyrektor spodziewa się także odwiedzin tam bielików, które rozpoczęły budowę gniazda w pobliżu – tłumaczył Sachmaciński.

Szpital dla zwierząt na Podlasiu i wieża widokowa w Rakowie-Czechach

Wieża widokowa w Rakowie-Czachach oraz rozbudowany Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt przy siedzibie Parku w Drozdowie to przedsięwzięcia zrealizowane w ramach prowadzonego w Parku projektowi LIFEciconiaPL pt. „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski wschodniej” oraz dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE