Smogobus

Straż Miejska Łomży ze smogobusem. Wiemy, kiedy pojazd wyruszy w miasto! ZDJĘCIA

2024-04-16 16:04

Na straży czystego powietrza w Łomży stać będą już nie tylko ludzie, ale i nowy pojazd, który trafił już do naszego miasta. Smogobus, wyposażony w specjalny sprzęt do badania jakości m.in. powietrza, będzie wykorzystywany w codziennej pracy strażników. A więc kontrole tego, czym palimy w piecach, mają być teraz skuteczniejsze.

Smogobus na straży czystego powietrza w Łomży i nie tylko

Smogobus, wyposażony w specjalistyczny sprzęt do badań jakości powietrza i wody, trafił do Straży Miejskiej Łomży. Pojazd kosztował blisko 900 tysięcy złotych, a jego zakup został sfinansowany z tzw. funduszy norweskich (dofinansowanie pierwotnie miało pójść na rozbudowę bulwarów).

Pojazd, ze specjalistycznym sprzętem na pokładzie, ma służyć przede wszystkim skuteczniejszym kontrolom jakości powietrza w Łomży. W smogobusie znajdują się m.in.: zestaw monitora pyłu zawieszonego w powietrzu z walizkowym zestawem do pomiarów środowiskowych, przenośne detektory wielogazowe z ładowarką i funkcją odczytu 4 gazów - m.in. tlenku węgla.

Z pomocą smogobusa, kontrole jakości powietrza w mieście, w szczególności na osiedlach domków jednorodzinnych, będą prowadzone przez strażników przez cały sezon grzewczy.

Ten wysoko wyspecjalizowany pojazd pełni rolę mobilnego laboratorium. Będzie patrolował przede wszystkim osiedla domów jednorodzinnych i pozwoli skuteczniej kontrolować to, czym mieszkańcy palą w piecach. W krótkim czasie zbierze dane, przeanalizuje je i ustali, czy zawartość szkodliwych substancji w powietrzu nie przekracza określonych norm – mówił  Piotr Serdyński, zastępca prezydenta Łomży.

Zanieczyszczenie wody

Co ważne, smogobus wykryje nie tylko trujące substancje w powietrzu, ale również w wodzie. W busie znajduje się sprzęt do badań skażeń wody dający możliwość wykrywania źródeł tych skażeń.

Na wyposażeniu smogobusa znajduje się też kamera szybkoobrotowa - to narzędzie będzie pomocne w przypadku kontroli zadymienia czy podczas zabezpieczania imprez masowych.

Szkolenia strażników

Aby smogobus został dopuszczony do ruchu - musi zostać zarejestrowany. A żeby sprzęt mógł być wykorzystywany w pracy strażników, to muszą oni przejść specjalne szkolenie. To wszystko potrwa kilka miesięcy.

To jest sprzęt, który pomoże nam w pracy. Na pewno od przyszłego sezonu grzewczego nie będziemy mogli mówić o tak spektakularnych efektach jak to, że powietrze w Łomży jest jak w miejscach uzdrowiskowych. Na pewno będzie to długofalowe działanie, ale chcemy eliminować źródła zanieczyszczenia powietrza w mieście. Mam nadzieję, że te działania wpłyną na wyobraźnię tych, którzy być może chcieliby dopuścić do spalania w swoich piecach rzeczy niedozwolonych - mówi Paweł Żebrowski, Komendant Straży Miejskiej Łomży.

Strażnicy będą też mieli drona

Co ciekawe, w ręce strażników miejskich wpadnie kolejne urządzenie, które, w zamyśle, ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Łomży. Niebawem, bo w przyszłym tygodniu, strażnicy mają dostać drona.

Dron będzie wyposażony w głowicę, która będzie zasysała dym wydobywający się z komina. Następnie dron będzie analizował skład dymu, a wyniki przesyłał do strażników. Jak dodawał komendant, dron będzie pomocny w momencie, gdy na terenie posesji nie będzie właściciela.

Również w przypadku obsługi drona strażnicy będą przechodzić szkolenie.

Zarówno smogobus, jak i dron, będą używane przez łomżyńskich strażników już od nowego sezonu grzewczego, a więc w okolicy października.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!