Smog control w Łomży. Gdzie będzie czujnik powietrza?

i

Autor: UM Łomża

Miasto chce dbać o czyste powietrze. Ty też możesz. Zdecyduj, gdzie będzie czujnik

2020-01-27 11:55

Chcesz, by w Łomży było lepsze powietrze, regularnie mierzone pod kątem zanieczyszczeń? Zdecyduj, gdzie miasto zamontuje specjalny czujnik. Głosowanie trwa.

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje umieszczenie kolejnych czujników powietrza w poszczególnych miejscach na terenie miasta. Urządzenie zamierza bezpłatnie przekazać samorządowi firma SMOG CONTROL Sp. z o.o. Wcześniej 4 tego typu urządzenia ŁSM w Łomży zainstalowała na zarządzanych przez siebie budynkach mieszkalnych. Decyzją prezydenta, miejsce zamontowania kolejnego czujnika spośród pięciu propozycji wybiorą mieszkańcy w głosowaniu internetowym.

Czytaj też: Poprosisz ich o pomoc? Dzielnicowi chcą być bliżej mieszkańców [ZDJĘCIA, WIDEO]

– W budżecie miasta wygospodarowaliśmy środki na wymianę palenisk domowych na bardziej ekologiczne, modernizujemy także naszą ciepłownię oraz przygotowujemy się na zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. W okresie letnim tworzymy łąki kwietne, które pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

Urządzenie ma przede wszystkim spełniać funkcję informacyjną o jakości powietrza w danym momencie. Gdzie będzie się znajdować? Decyzję o tym miasto Łomża pozostawia mieszkańcom. Każdy z nas może wybrać jedną z kilku lokalizacji.

Czujniki powietrza w Łomży. Gdzie powstaną?

SMOG CONTROL zaoferowała zainstalowanie w Łomży jednego czujnika bezpłatnie. Miasto proponuje, aby miejscem montażu był obiekt przez nie zarządzany. Jak poinformował Wojciech Michalak, prezes Zarządu Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży, wcześniej na terenie miasta znajdowała się tylko jedna stacja pomiaru jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Do 14 lutego mieszkańcy mogą wybrać kolejną lokalizację spośród następujących propozycji:

  • Baza MPK (ul. Spokojna)
  • Przedszkole Publiczne nr 2 (ul. Polowa)
  • Przedszkole Publiczne nr 8 (ul. Studencka)
  • Szkoła Podstawowa nr 2 (ul. Piękna)
  • Szkoła Podstawowa nr 5 (ul. Polna)

Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony www.lomza.pl i potrwa do godz. 12:00 14 lutego br. Po wyborze lokalizacji czujnik zostanie zamontowany w ciągu 7 dni.