Akcja Rejestracja w Akademii Łomżyńskiej

i

Autor: mżet

Akademia Łomżyńska

Ruszyła akcja rejestracja! Studenci szukają potencjalnych dawców szpiku

2023-12-04 16:59

Dziś (04.12) w Akademii Łomżyńskiej ruszyła akcja rejestracja, czyli poszukiwania potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wszystko odbywa się pod skrzydłami DKMS. Rejestrować mogą się nie tylko studenci, ale również wszyscy mieszkańcy Łomży. Wystarczy zajrzeć na Akademicką!

Już po raz kolejny Samorząd Studencki działający w Akademii Łomżyńskiej, pod skrzydłami DKMS, organizuje wielką akcję rejestrację, czyli poszukiwania potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Ten cenny dar może uratować komuś życie, a wystarczy tylko kilka prostych kroków. Procedura nie jest skomplikowana, zarówno jeśli chodzi o samą rejestrację, jak i pobranie szpiku.

Ratowanie życia nie wiąże się z ryzykiem dla naszego własnego zdrowia. Komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej i dotyczy to 90 proc. przypadków, a w 10 proc. procedur medycznych z talerza kości biodrowej pobierany jest szpik kostny. Nigdy nie jest on pobierany z kręgosłupa! Rejestrując się do bazy możemy odmienić życie naszego bliźniaka genetycznego, ale także własne, bo dobro wraca. Pomagajmy, bo mamy to w genach!- zachęca Julia Mastalerz, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Akademii Łomżyńskiej.

Jak się zarejestrować?

To nie jest skomplikowane. Wystarczy przyjść na Akademicką, wypełnić krótki formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka - i gotowe! To właśnie z tej próbki  wykonywana będzie typizacja antygenów zgodności tkankowej.

A zachorować może każdy...

... dosłownie. Niezależnie od wieku i płci. Statystyki są nieubłagane. Diagnozę w Polsce słyszy ktoś co 40 minut, a na  świecie - co 27 sekund. Niestety, jeden na pięciu polskich pacjentów nie znajduje zgodnego dawcy szpiku kostnego.

Pomagajmy. Mamy to w genach!

Akcja DKMS w Akademii Łomżyńskiej potrwa do 8 grudnia, a rejestrować można się do tego czasu codziennie, między 9, a 15. Jeśli nie uda wam się dotrzeć na Akademicką- żaden problem! Samorząd Studencki ruszy ze swoją akcją na miejską wigilię.

Akcja rejestracja odbywa się w murach Akademii Łomżyńskiej już po raz ósmy.