Pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego już działa! Z mleka będzie można korzystać też w Łomży

i

Autor: pixabay.com

CIEKAWOSTKA

Pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego już działa! Z mleka będzie można korzystać też w Łomży

2024-01-12 15:34

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku został uruchomiony pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego. Pokarm będzie przechodził badania, będzie pasteryzowany i zamrażany. Z mleka będą mogły korzystać szpitale wojewódzkie, między innymi łomżyńska placówka.

Pierwszy Bank Mleka Kobiecego w naszym regionie

Bank Mleka Kobiecego został uruchomiony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To pierwsze takie miejsce w północno-wschodniej Polsce. Szpital na uruchomienie banku mleka dostał ponad milion złotych z Ministerstwa Zdrowia, a także dodatkowe pieniądze z budżetu województwa.

Likwidujemy białą plamę na mapie Polski, bo w regionie północno-wschodnim powstaje bank mleka kobiecego. Szpitalowi zależy, aby przychodziło w nim na świat jak najwięcej dzieci, a kobiety decydujące się na poród w tym szpitalu miały jak najlepsze warunki. Chodzi też o profesjonalną i doświadczoną kadrę. Mimo kryzysu demograficznego u nas nie obserwujemy spadku liczby porodów w ostatnich latach, wręcz niewielką tendencję do wzrostu - mówił podczas otwarcia banku dyrektor USK, Jan Kochanowicz.

Dyrektor mówił, że niektóre ciąże kończą się przedwcześnie (z danych szpitala wynika, że to ok. 18 proc. porodów w tej placówce). Dodał, że matki tych dzieci nie są przygotowane do karmienia piersią, nie mają pokarmu, a to, jak podkreślił dyrektor, jest najlepsza i najwłaściwsza forma karmienia dziecka.

Pielęgniarka naczelna dr Barbara Bebko podkreślała, że najbardziej naturalnym pokarmem dla noworodków jest pokarm jego własnej matki, a jeśli matka go nie ma, to drugim z rzędu jest właśnie pokarm z banku mleka. Dodała, że kobiety, które będą chciały oddać pokarm, będą sprawdzone, a mleko przebadane, aby było bezpieczne.

Z mleka będzie można korzystać w szpitalu w Łomży

Bank Mleka Kobiecego będzie współpracował ze szpitalami wojewódzkimi w regionie: w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach. Placówki te będą mogły korzystać ze zgromadzonego w banku mleka.

Dawczynie mleka poszukiwane

Chętne kobiety z Łomży i regionu mogą zgłosić się do szpitala jako dawczynie. Muszą one skontaktować się ze szpitalem telefonicznie, następnie zostaną skierowane na wizytę u lekarza ginekologa, a potem na szczegółowe badania.

Dawczynie zostaną wyposażone w niezbędne przyrządy - laktator i buteleczki, a także instrukcję przechowywania.

Dodajmy, że białostocki Bank Mleka Kobiecego jest 17. taką inicjatywą w kraju.

Sonda
Co sądzicie o karmieniu piersią?

Źródło: PAP

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl