ŁOMŻYŃSKIE MURALE

Nowe murale w Łomży! Potrzebne są jeszcze ostatnie szlify. ZDJĘCIA

2024-04-23 12:56

Do kolekcji łomżyńskich murali dołączają kolejne - jeden nawiązujący do Hanki Bielickiej i drugi po tytułem "Łomża dawniej i dziś". Oba powstały z inicjatywy mieszkańców Łomży - w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Nowe murale w Łomży

Dwa nowe murale można już oglądać w naszym mieście. Jedno wielkoformatowe malowidło ozdobiło ścianę sali gimnastycznej III LO w Łomży przy ul. Senatorskiej. Mural pod tytułem "Łomża dawniej i dziś" ma stać się wizytówką miasta.

Sam mural powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy chętnie głosowali na to zadanie w Budżecie Obywatelskim. Natomiast projekt muralu został wybrany przez mieszkańców w internetowym głosowaniu ( do wyboru były dwa projekty).

Drugi mural powstał na muszli koncertowej - ozdobił podstopnie głównych schodów biegnących przez muszlę. Mural przedstawia kobietę w kapeluszu, a więc mamy tu kolejne łomżyńskie nawiązanie do Hanki Bielickiej. Ten mural również powstał w ramach budżetu partycypacyjnego.

Potrzebne ostatnie szlify

Jak przekazał nam Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży, malowidło przy ul. Senatorskiej jest już gotowe, ale wykonawca musi jeszcze zabrać rusztowanie. Natomiast w przypadku muralu na muszli, to malowidło potrzebuje jeszcze ostatnich szlifów - prace uzależnione są od pogody.

Podejrzewamy, że skończone prace można będzie oglądać w następnym tygodniu.

Sonda
Czy uważasz, że murale zdobią budynki, czy je szpecą?

Przypomnijmy, że w łomżyńskiej kolekcji murali znajdują się przede wszystkim historyczne malowidła, ale mamy też np. baśniowego jelenia "Ducha miasta", który ma oko na mieszkańców ul. Śniadeckiego.

Ponadto w przestrzeni miejskiej pojawiły się też dwa murale nawiązujące do słynnej Łomżynianki - malowidło w stylistyce Banksy’ego na filarach Galerii Pod Arkadami, przedstawiające dziewczynkę z różanym kapeluszem, i sama Hanka Bielicka - na ścianie kamienicy przy ul. Rządowej.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!