Nowe dowody osobiste 2021. Masz taki dziwny znak na dowodzie? Sprawdź!

i

Autor: pixabay Nowe dowody osobiste 2021. Masz taki dziwny znak na dowodzie? Sprawdź!

Nowe dowody osobiste 2021. Masz taki DZIWNY znak na dowodzie osobistym? Sprawdź, co oznacza

2021-08-26 9:53

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek dokładnie przyglądać swojemu dowodowi osobistemu? Masz na nim pewien dziwny znak? Sprawdź! Możesz sporo zyskać. Nowe dowody osobiste mają bowiem na sobie dodatkowy symbol, który dla wielu może okazać się zaskoczeniem. Podobnie jak jego funkcje.

Posiadanie dowodu osobistego i posługiwanie się nim w różnych życiowych sytuacjach nie jest niczym nowym. Nowe dowody osobiste mają jednak pewne znaki oraz funkcję, z których nie każdy ich posiadacz może zdawać sobie sprawę. Chodzi o dodatkowy symbol, który może okazać się zaskoczeniem dla osób wymieniających stary dokument na nowy. To umieszczana na „plastiku” od 2019 warstwa elektroniczna. Dzięki niej zwykły dowód staje się w praktyce dowodem elektronicznym (e-dowodem).

Czytaj także: Wymiana dowodów osobistych 2021. Jest ważna zmiana. Nie każdemu się spodoba!

Dziwny znak na dowodzie osobistym – gdzie jest?

Jak sprawdzić, czy nasz dokument posiada takie oznaczenie? To proste. Wystarczy spojrzeć w prawy górny róg dowodu osobistego. Jeśli jest tam specyficzny symbol – prostokąt przedzielony na pół linią poziomą i z kółkiem w środku – oznacza to, że właściciel ma dowód z warstwą elektroniczną. Jeśli dokument nie posiada takiego symbolu, jest „zwykłym” dowodem.

Posiadając e-dowód, można zyskać kilka rzeczy. Umożliwia on bowiem – po zbliżeniowej weryfikacji – logowanie się do portali administracji publicznej i podpisywanie dokumentów. Konieczne jest przy tym posiadanie specjalnego czytnika.

To jednak nie wszystko.

Raport z anteny 25.08, godz.10

Nowe dowody osobiste 2021 - jakie korzyści zapewnia e-dowód?

Lotnisko Chopina w Warszawie zwróciło niedawno uwagę na kolejne korzyści dla posiadaczy e-dowodów.

– Jeśli posiadacie dokumenty biometryczne, możecie w miejscach kontroli dokumentów korzystać w zainstalowanych na naszym lotnisku automatycznych bramek ABC, które dostępne są w każdej strefie kontroli granicznej – czytamy w komunikacie. – Nie trzeba wówczas ustawiać się w kolejce do kabin kontroli dokumentów, co pomaga w sprawniejszym poruszaniu się po terminalu. Do korzystania z bramek ABC uprawnia polski biometryczny dowód osobisty (z symbolem zaznaczonym na zdjęciu) lub paszport biometryczny z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (poza członkami UE należą do niego Islandia , Norwegia  i Liechtenstein ).

W komunikacie zaznaczono, że przy dużym natężeniu ruchu na Lotnisku Chopina, w niektórych miejscach mogą tworzyć się kolejki. Korzystanie z bramek ABC ułatwi przechodzenie przez kolejne strefy terminala.

Nowe dowody osobiste. Kto musi wymienić stary dowód na e-dowód?

Nowe dowody osobiste wydawane są od marca 2019 roku. Czy każdy posiadacz starego dokumentu powinien go wymienić? O ile dowód jest wciąż ważny, nie ma takiego obowiązku. Jeśli jednak zdecydujesz się na wymianę, pamiętaj, że wniosek do urzędu musisz złożyć osobiście, ponieważ od 27 lipca 2021 roku wycofano możliwość składania wniosku online.