Niebawem rozpocznie się przebudowa drogi Łomża-Mężenin! Za kilka dni umowy zostaną podpisane

i

Autor: pixabay.com/Niebawem rozpocznie się przebudowa drogi Łomża-Mężenin! Za kilka dni umowy zostaną podpisane

INWESTYCJE

Niebawem rozpocznie się przebudowa drogi Łomża - Mężenin! Za kilka dni umowy zostaną podpisane

2024-01-26 12:54

Przebudowa jednej z ważniejszych dróg w regionie niebawem się rozpocznie. Chodzi o drogę wojewódzką nr 679 Łomża - Mężenin przebiegającą przez powiaty łomżyński i zambrowski. Umowa na wykonanie tej inwestycji zostanie podpisana w najbliższych dniach. Szczegóły poniżej.

Łomża - Mężenin. Kiedy ruszy przebudowa?

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa na budowę i przebudowę drogi wojewódzkiej nr 679 na odcinku Łomża - Mężenin. 

To jedna z ważniejszych dróg w regionie - część najszybszej trasy z Łomży do Białegostoku. Jej remont jest mocno wyczekiwany przez mieszkańców okolicznych miejscowości i również mieszkańców Łomży często podróżujących do stolicy województwa.

Nowa droga nie tylko udrożni lokalny ruch, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

Jest to definitywny - pozytywny - koniec starań, dlatego że ten projekt drogi Łomża - Mężenin, to jest projekt drogi z tzw. Programu Polska Wschodnia, którym zarządza PARP - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i już za moment, bo 31 stycznia, zostanie podpisana umowa z ministerstwem i to jest pierwszy etap. Następnie zostanie podpisana umowa z wykonawcą - najpóźniej na początku lutego. I mam nadzieję, że powstanie bardzo ładna droga z Łomży do Białegostoku - powiedział nam Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Inwestycja obejmuje blisko 27-kilomterowy odcinek drogi. Jezdnia zostanie poszerzona do 7 metrów, wybudowane zostaną zjazdy, chodniki i zatoki autobusowe. Pojawią się też dwa ronda - w Mężeninie i w Rutkach, a także dwa mosty - na rzece Gać i na rzece Kanał Koty.

W ramach inwestycji wybudowana zostanie również ścieżka pieszo-rowerowa i będzie połączona z trasą rowerową GREEN VELO. Będzie to w sumie około 20 kilometrów trasy dla rowerzystów i pieszych.

Koszty inwestycji

Budowa i przebudowa trasy Łomża - Mężenin pochłonie ponad 250 milionów złotych. Inwestycja w znacznej części ma być dofinansowana z funduszy unijnych, natomiast wkład własny zabezpiecza samorząd województwa.

Kiedy ruszy przebudowa trasy?

Chwilę po podpisaniu umowy (najpóźniej na początku lutego) nastąpi przekazanie placu budowy. Wykonawca będzie miał 19 miesięcy na realizację tego przedsięwzięcia - z wyłączeniem okresów zimowych.

Inwestycja ma być gotowa w drugim kwartale 2026 roku.

Sonda
Czy przeszkadzają Ci remonty dróg?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!