Mieszkańcy naszego regionu stracili 60 tysięcy złotych! Dali się nabrać oszustom. W jaki sposób?

i

Autor: pixabay.com

OSZUSTWO

Mieszkańcy naszego regionu stracili 60 tysięcy złotych! Dali się nabrać oszustom. W jaki sposób?

2023-08-01 13:21

W sumie 60 tysięcy złotych straciło dwoje mieszkańców Łomży i Gminy Łomża. Uwierzyli w historie oszustów podających się za policjanta i pracownika banku. W jaki dokładnie sposób doszło do oszustwa? Szczegóły w artykule.

Oszukany mieszkaniec Łomży

60-letni mieszkaniec Łomży chciał zabezpieczyć swoje pieniądze na koncie bankowym, a w rezultacie stracił 17 tysięcy złotych. To przez rozmowę z rzekomym pracownikiem banku. Do zdarzenia doszło wczoraj (31.07) po godzinie 10:00.

Na telefon komórkowy 60-letniego łomżanina zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Poinformował, że na konto mężczyzny wpłynęła kolejna już dziś płatność i w związku z tym w banku uruchomił się alarm. Łomżanin oświadczył, że od tygodnia nie wykonywał żadnych transakcji. Wtedy rzekomy bankier stwierdził, że musiała być to próba oszustwa. Instruował 60-latka co ma robić, aby zabezpieczyć swoje oszczędności. W rezultacie mężczyzna stracił blisko 17 tysięcy złotych - przekazuje zespół prasowy KMP w Łomży.

Oszukana mieszkanka Gminy Łomża

Natomiast z 57-letnią mieszkanką Gminy Łomża, również wczoraj, skontaktował się mężczyzna podający się za policjanta. Mężczyzna powiedział, że jej oszczędności są zagrożone - ktoś w Bydgoszczy próbował wziąć na nią kredyt. Dodał, że policja pracuje nad rozbiciem szajki biorącej kredyty i to właśnie kobieta jest ważnym elementem całej operacji. 

Połączył kobietę z rzekomym komisariatem policji aby potwierdzić działania mundurowych. 57-latka rozmawiała również z prokuratorem, który polecił, aby poszła do banku i zrobiła przelew swoich oszczędności na policyjne bezpieczne konto. Mężczyzna zabronił kobiecie rozłączać rozmowę i kontaktować się z kimkolwiek. Polecił też obserwować kasjerki w banku twierdząc, że mogą być one powiązane z oszustami - relacjonuje łomżyńska policja. 

Pieniądze jeszcze tego samego wieczora miały wrócić na jej konto, jednak tak się nie stało. Dopiero po rozmowie z mężem kobieta zdała sobie sprawę z tego, że padła ofiarą oszustów. Straciła 43 tysiące złotych.

W sumie mieszkanka podłomżyńskiej miejscowości i mieszkaniec Łomży stracili swoje oszczędności w wysokości 60 tysięcy złotych.

Policja apeluje o rozwagę

  • Policjanci prowadząc czynności służbowe nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.
  • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego - nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

źródło: KMP Łomża

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!