Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

i

Autor: mżet

Wydarzenia

Łomża przybierze niebieskie barwy

2023-03-23 14:01

Już po raz ósmy Łomża włączy się w obchody kwietniowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizacją wydarzenia w naszym mieście zajmuje się miejscowa fundacja DR Otis. Marsz, niebieski autobus, lekcje o autyzmie - będzie się działo w szlachetnym celu.

2 kwietnia na całym świecie jest obchodzony Dzień Świadomości Autyzmu. Święto zostało oficjalnie ustanowione w 2008 roku z inicjatywy państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Główny cel to szerzenie informacji dotyczących spektrum autyzmu, a symbolem solidarności z osobami ze spektrum jest kolor niebieski.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży przypadają na 3 kwietnia. Cykl wydarzeń zainauguruje Niebieski Marsz, który przejdzie ulicami miasta po raz ósmy. Każdy może dołączyć do grona wolontariuszy i pracowników fundacji DR Otis, żeby wyrazić swój gest solidarności z "autystami". Marsz wyruszy spod parafii Krzyża Świętego o godzinie 10, przejdzie ulicami Zawadzką, Sikorskiego, Szosą Zambrowską, Polową i Giełczyńską, aż zatrzyma się na Placu Niepodległości.

Nieodłącznym punktem programu są Lekcje o Autyzmie. Zajęcia będą prowadzone w trzech łomżyńskich szkołach średnich.

Niebieski Autobus- Autyzm na Kółkach to kolejna atrakcja przygotowana przez łomżyńską fundację D R Otis. Pojazd linii numer 10 wyjedzie na ulice Łomży 3 kwietnia w godzinach od 14 do 16. Tutaj spotkacie wolontariuszy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące spektrum autyzmu.

Fundacja D R Otis ma też coś dla fotografów, nie tylko tych profesjonalnych. "Autyzm wprowadza zmysły w błąd" to hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, który jest jednym z elementów szerzenia informacji na temat spektrum autyzmu. Każdy uczestnik może wysłać do 4 fotografii, drogą tradycyjną lub cyfrową. Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia, a zwycięzców poznamy 19 maja.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży ruszą 3 kwietnia, a oficjalnie zakończą się 19 maja.

Autyzm. Co o nim wiemy? Jak wygląda życie z tym zaburzeniem?