Podziel się swoją krwią

i

Autor: RCKIK w Białymstoku

Krew w wakacje cenniejsza niż zwykle. Pilnie potrzeba każdej z grup krwi!

2020-07-16 14:44

Potrzeba każdej z grup krwi! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prosi o pomoc, ponieważ rezerwy krwi i jej składników są na wyczerpaniu! Gdzie i kiedy w Łomży można podzielić się tym drogocennym płynem?

To najtrudniejszy moment dla centrów krwiodawstwa. W wakacje wielu stałych krwiodawców wyjeżdża na wakacje, a co za tym idzie, rezerwy krwi drastycznie maleją. RCKiK w Białymstoku informuje, że potrzeba krwi grup: 0 Rh+, B Rh-, B Rh+, AB Rh- i AB Rh+. Natomiast pilnie potrzebna jest krew grup: O Rh-, a także A Rh- i A Rh+.

Tak źle jeszcze nie było. Prosimy o pomoc, wasza krew może uratować życie! Poinformujcie swoich znajomych - zachęca do oddawania krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Kto może oddać krew i jak się do tego przygotować? Podzielić się krwią może każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 rok życia, ale ma nie więcej niż 60 lat. Dodatkowy warunek to waga nie mniejsza niż 50 kilogramów. Ostateczną decyzję o skierowaniu na oddanie krwi podejmuje lekarz, który przeprowadza wcześniej wywiad. Podstawą przygotowania do pobrania krwi jest pełnowartościowe, ale lekkostrawne śniadanie. Jak wygląda sam zabieg?

Okolica planowanego wkłucia jest dokładnie odkażana przez trzykrotne przemycie roztworami antyseptycznymi. Najczęstszym rodzajem donacji jest pobranie krwi pełnej. Standardowo pobiera się około 450 mililitrów krwi. Zabieg pobierania trwa zwykle kilka minut.

Po zakończeniu pobierania należy zabezpieczyć miejsce wkłucia przed krwawieniem, dawca powinien pozostać co najmniej kilka minut w pozycji półleżącej a następnie siedzącej. W trakcie zabiegu i po jego zakończeniu dawca pozostaje pod opieką przeszkolonego personelu medycznego - informuje RCKiK w Białymstoku.

Często nurtujące krwiodawców pytanie to, jak często można oddawać krew. Rckik w Białymstoku rozwiewa wszelkie wątpliwości - obecnie krew pełną można pobierać od kobiet nie częściej niż 4 razy do roku, od mężczyzn nie częściej niż 6 razy do roku, a minimalna przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Do dzieła! Gdzie i kiedy oddać krew w Łomży? Już w piątek 17 lipca podzielić się tym drogocennym płynem będziecie mogli w specjalnym ambulansie, który stanie przy Parafii Bożego Ciała przy ulicy Przykoszarowej. Krew można będzie oddawać w godzinach: 7:30-13:00. Gdzie w regionie pojawią się jeszcze krwiobusy? 18 lipca w Augustowie, a 19 lipca w Jabłonce Kościelnej, Suwałkach i Mońkach.

"TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE"

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE