Kamienica z centrum Łomży nie będzie już straszyć

2020-02-05 11:13

Kiedyś była wizytówką Łomży. Jej zdjęcia umieszczano, jako zachęta do odwiedzenia naszego miasta, nawet na kartkach pocztowych. Teraz starszy i odpycha... ale ma się to zmienić! Kamienica przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i Polowej w końcu doczeka się remontu.

O tej inwestycji w Łomży mówi się od lat. Planowano, by budynek zyskał nowy blask już na obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, czyli w 2018 roku. Nie udało się. Ogłaszane przez miasto przetargi cały czas  były unieważniane, bo oferty wykonawców znacznie przewyższały miejski budżet. Do teraz. Firma KONS sp z o.o z Białegostoku w ostatnim postępowaniu przetargowym zaproponowała, że podejmie się wykonania remontu za prawie 3,5 miliona złotych. Władze Łomży przyjęły tę ofertę jako najkorzystniejszą,choć planowały wydać na to 2,7 miliona złotych.

Jak zmieni się kamienica z początku XX wieku? Wszystkie roboty budowlano – renowacyjne będą prowadzone pod nadzorem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Oprócz wymiany elewacji, drzwi, okien i detali architektonicznych, zyska też kolektory słoneczne wspomagające podgrzewanie wody. Po remoncie, być może, znowu zacznie zachęcać przyjezdnych do zwiedzania naszego miasta.

W tym samym projekcie jest też mowa o termomodernizacji w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. M.Skłodowskiej-Curie i w Przedszkolu Publicznym nr 9. W ZSS prace obejmą m.in.: ocieplenie ścian zewnętrznych budynku głównego i sali gimnastycznej, ocieplenie stropu, wymianę okien w piwnicach i modernizację systemu grzewczego. Budynek przedszkola zyska ocieplenie ścian oraz wymianę okien i grzejników. Wszystko ma być gotowe w 2021 roku.