Jodek potasu w Łomży. Gdzie są punkty wydawania tabletek?

i

Autor: fot. UM w Łomży/Jodek potasu w Łomży. Gdzie są punkty wydawania tabletek?

Jodek potasu w Łomży. Gdzie znajdują się punkty wydawania tabletek?

2022-10-05 14:32

Wiadomo już gdzie w Łomży, w razie ewentualnego zagrożenia radiacyjnego, można będzie dostać jodek potasu. Tabletki już kilka dni temu trafiły do gmin, a teraz trafiają do punktów wydawania. Poniżej znajduje się wykaz miejsc.

To działanie prewencyjne, by w razie zagrożenia wszystko poszło sprawnie, a mieszkańcy Łomży wiedzieli, gdzie się zgłosić. To działanie ma związek z wojną w Ukrainie.

Władze Łomży wyznaczyły nowe punkty wydawania jodku potasu w mieście. Dziś (5.10) dostarczane jest do nich 85 tys. tabletek jodku potasu będących na stanie naszego miasta.

Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?

Dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. W naszym regionie już na początku września rozpoczęliśmy składowanie tabletek jodku potasu w magazynie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - mówił podczas konferencji prasowej Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

W naszym mieście jeszcze do niedawna było wyznaczonych sześć miejsc wydawania tego typu tabletek. Teraz została podjęta decyzja o zwiększeniu liczby takich miejsc do trzynastu.

Punkty wydawania jodku potasu w Łomży

 • Szkoła Podstawowa nr 1 - ul. Reymonta 9;
 • Szkoła Podstawowa nr 2 - ul. Piękna 2;
 • Szkoła Podstawowa nr 4 - ul. Kierzkowa 7;
 • Szkoła Podstawowa nr 5 - ul. Polna 40a;
 • Szkoła Podstawowa nr 7 - ul. Mickiewicza 6;
 • Szkoła Podstawowa nr 9 - ul. Księżnej Anny 18;
 • Szkoła Podstawowa nr 10 - ul. Niemcewicza 17;
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 - ul. Zielona 21;
 • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 - ul. Przykoszarowa 22;
 • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 - ul. Kopernika 16;
 • Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 - ul. Stacha Konwy 11;
 • Zespół Szkół Specjalnych - ul. Nowogrodzka 4;
 • Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego - ul. Piłsudskiego 11

Prezydent wystąpił również do Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego z zapytaniem dotyczącym możliwości wcześniejszego rozdysponowania tabletek wśród mieszkańców miasta.

W mojej ocenie takie działanie byłoby rozsądne i uzasadnione, a każdy kto miałby je w domu, mógłby w sytuacji zagrożenia szybko je zażyć. Zapobiegłoby to panice i chaosowi, które pojawiają się w sytuacjach kryzysu - przekazał Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Warto pamiętać!

Eksperci podkreślają i uspokajają, że nie ma obecnie jakiegokolwiek zagrożenia. Działania te podejmowane są prewencyjnie.

Przyjmowanie jodku potasu prewencyjnie jest stanowczo odradzane przez ekspertów. Zażycie tej substancji bez wyraźnego wskazania może doprowadzić do różnych chorób.

Wcześniejsze i nieuzasadnione przyjęcie leku może powodować nadczynności tarczycy, co z kolei może prowadzić do zaburzeń kardiologicznych, a nawet udaru mózgu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!