Dzieci z Łomży będą mogły zostać przebadane w kierunku cukrzycy

i

Autor: pixabay.com

DARMOWE BADANIA

Dzieci z Łomży będą mogły zostać przebadane w kierunku cukrzycy

2023-10-12 13:23

W Łomży zostaną przeprowadzone prewencyjne badania populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym. Projekt obejmie dzieci ze żłobków, przedszkoli i szkół. Badania będą darmowe i dobrowolne.

Badania wykrywające cukrzycę u dzieci z Łomży

Dzieci (1-9 lat) z Łomży będą mogły zostać przebadane w kierunku cukrzycy. To po to, żeby szybko wykryć tę chorobę i zapobiec ciężkim powikłaniom.

Badania mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku we wskazanych placówkach edukacyjnych.

W łomżyńskim ratuszu odbyło się spotkanie w tej sprawie. Artur Bossowski, konsultant wojewódzki z endokrynologii i diabetologii dziecięcej, przedstawił dyrektorom łomżyńskich placówek plany dotyczące badań.

W ostatnim czasie obserwowany jest wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1, czyli chorobę przewlekłą, która nadal jest nieuleczalna i osoba na nią chorująca leczona jest praktycznie przez całe życie. Wybiegamy tej sytuacji zdrowotnej naprzeciw i staramy się wykrywać tę chorobę w fazie bezobjawowej, czyli momencie, gdy pacjent jeszcze nie wie, że jest chory, czy też jego rodzice o tym nie wiedzą, a w organizmie zaczynają się już tworzyć takie procesy. Taki pacjent zamiast trafiać do nas w stanie ciężkim, dzięki wcześniejszemu wykryciu zostanie zaopiekowany przez poradnię diabetologiczno–endokrynologiczną i będzie sukcesywnie pojawiał się na szczegółowych badaniach kontrolnych - mówił podczas spotkania z dyrektorami Artur Bossowski.

Darmowe i dobrowolne badania

Badania wykrywające cukrzycę typu 1 u dzieci będą darmowe i dobrowolne. Oznacza to, że rodzice i opiekunowie będą musieli wyrazić zgodę na ich przeprowadzenie. Samo badanie będzie polegało na jednorazowym pobraniu krwi.

Krew będzie pobierać wykwalifikowany personel medyczny, a przy badaniu będą obecni rodzice i opiekunowie. Wyniki pojawią się po około 6 tygodniach. Jeśli wynik okaże się pozytywny, to klinika skontaktuje się z rodzicami pacjenta w celu dalszej diagnostyki. 

Taki pacjent będzie miał zapewnioną opiekę psychologa, dietetyka, edukatora, lekarza diabetologa i pielęgniarki. Rodzice otrzymają też glukometry do tego, aby kilka razy w tygodniu sprawdzić poziom cukru u pacjenta. Takie badanie i leczenie nic nie kosztuje rodziców, gdyż na początku jest ono finansowane przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a później przez NFZ - dodał Artur Bossowski. 

Kiedy badania w Łomży?

Badania zostaną przeprowadzone po zebraniu wszystkich chętnych. Najprawdopodobniej odbędą się w ciągu jednego dnia wolnego.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!