Co kryje się pod ziemią Starego Rynku w Łomży? Czy to stary ratusz? [AUDIO]

2020-06-10 14:21

Fundamenty budynków, tajemnicza kamienna niecka i stare monety - do między innymi takich znalezisk udało się dokopać ekipie, która od ponad miesiąca pracuje w sercu naszego miasta. Do którego wieku udało się dokopać? Czy odsłonięte fundamenty należą do średniowiecznego ratusza? Sprawdźcie na Łomża.eska.pl

Prace archeologiczne na Starym Rynku w Łomży trwają już od ponad miesiąca. Do tej pory udało się już przekopać około połowę placu. Na miejscu pracuje ekipa archeologów, którą kieruje Mieczysław Bienia. Archeolog przekazuje, że udało się dotrzeć do XV wieku! Najważniejszym odkryciem są fundamenty budynków, należące najprawdopodobniej do starego ratusza, i kamienna średniowieczna niecka.

Czy odkryte fundamenty budynków to stary ratusz? Tego nie da się jeszcze potwierdzić. Archeolodzy muszą mieć do dyspozycji teren znajdujący się bliżej zabytkowej Hali Targowej, który jest jeszcze zajmowany przez ekipę remontującą halę. Dopiero wtedy uda się rozszyfrować zagadkę podziemnych wykopalisk. Musimy odsłonić cały plac, żeby zobaczyć, co jest pozostałością wieży, co jest pozostałością starego ratusza, a co tego ratusza, który powstał po najeździe szwedzkim - mówi Mieczysław Bienia.

Mieczysław Bienia dodaje, że znaleziono już ponad 500 zabytków, na przykład monety - denary jagiellońskie i monety krzyżackie z XV wieku, ceramiczne naczynia czy plomby kupieckie. Ważnym odkryciem jest też kamienna niecka o średnicy ponad 4 metrów, której rola nie została jeszcze odgadnięta. Pewne jest, że to pozostałość ze średniowiecza. Jest kilka hipotez - Mieczysław Bienia podejrzewa, że to studnia, która została zasypana. Posłuchajcie szczegółów!

Posłuchaj, co o dotychczasowych odkryciach na Starym Rynku w Łomży mówi Mieczysław Bienia, archeolog

Prace archeologiczne mają potrwać do końca lipca, ale wszystko zależy od pogody. Później ruszy już prawidłowy remont Startego Rynku, którego zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku. Warto dodać, że część cennych wykopalisk ma zostać wyeksponowana. Będzie to nowa atrakcja w sercu naszego miasta.

Tak gaśnie Kraków. Piękne ujęcia z drona
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE