MPEC w Łomży

i

Autor: UM w Łomży

Będzie eko i taniej: MPEC rusza z budową kolejnego kotła opalanego biomasą

2021-03-22 8:46

W łomżyńskim MPECu rusza kolejna inwestycja, której pozytywne skutki odczujemy wszyscy. Miejskie przedsiębiorstwo energetyki cieplnej postawi kolejny kocioł wodny opalany biomasą z małym bonusem energetycznym. Dzięki nowym inwestycjom kotły węglowe są stopniowo wygaszane, a to oznacza czystsze powietrze i większe oszczędności w budżecie miasta.

Łomża podejmuje wiele działań na rzecz środowiska naturalnego: od małych przedsięwzięć jak budowa domków dla jeżyków po ogromne inwestycje jak ta w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. MPEC rusza z budową kolejnego, drugiego już, kotła opalanego biomasą. Tym razem przedsiębiorstwo zastosuje system kogeneracyjny: w wielkim skrócie, oprócz wytwarzania ciepła, które popłynie do naszych mieszkań, kocioł będzie wytwarzał także energię elektryczną. MPEC planuje sprzedawać energetyczny bonus do sieci PGNIG.

To będzie już druga tak znacząca inwestycja w naszym mieście. Od roku w Łomży działa pierwszy z kotłów opalanych biomasą. Samorząd łomżyński już zauważył zmiany, zarówno jeśli chodzi o jakość powietrza jak i oszczędności w budżecie miasta. To dzięki mniejszemu zużyciu węgla: dzięki temu miasto ponosi mniejsze opłaty za emitowane do atmosfery zanieczyszczenia.

Pierwsza inwestycja ograniczyła zużycie węgla o ok. 50 % . Druga, doprowadzi do ograniczenia w 85 %, a wykorzystanie istniejącej gazowej kotłowni Szpitala Wojewódzkiego ograniczy zużycie węgła o kolejne 10 % - mówi prezes MPECu, Radosław Żegalski.

Drugi kocioł ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Kocioł na biomasę - kiedy się opłaca?

Chcecie podzielić się z nami wystrzałową nowiną? A może macie swoje refleksje dotyczące miasta? Piszcie do nas na online@grupazpr.pl