Archeolodzy weszli na Giełczyńską w Łomży. Mnóstwo tajemnic pod ziemią [GALERIA]

2020-05-18 15:40

Archeolodzy przejęli plac budowy ulicy Giełczyńskiej. Trafili na podziemną historię Łomży, dlatego trzeba to zbadać. To dopiero początek wykopalisk, a pod ziemią kryje się naprawdę wiele tajemnic!

Archeolodzy mają teraz w Łomży ręce pełne roboty. Na Starówce trwa generalny remont- przebudowywane jest serce miasta, ale także przylegające ulice. A pod ziemią znajduje się całkiem spory kawałek łomżyńskiej historii. Praktycznie pod każdą łomżyńską ulicą jest coś wartego uwagi.

Na przykład:

  • Na Rządowej, w czasie przebudowy drogowcy odkopali mury Hotelu Polskiego - obiektu, który najprawdopodobniej pochodzi z lat 40. XIX w. Znalezisko zostanie dokładnie udokumentowane i sfotografowane dla przyszłych pokoleń. Potem mury znajdą się z powrotem pod ziemią. ​
  • Pod Starym Rynkiem odkopano plomby kupców i monety z XIX w.
  • Na Giełczyńskiej odkryto dwie drewniane studnie, być może, nawet z XVI lub XVII w.

Póki co, nie zapowiada się na szybki koniec prac archeologicznych w Łomży. Specjaliści będą pracować nad historycznymi wykopaliskami przynajmniej do sierpnia 2020. Ale z ulicy Giełczyńskiej mają zejść już 5 czerwca. Do tego czasu, łomżyńscy kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

W związku z wykonywaniem ratowniczych badań archeologicznych, prowadzonych w ramach rozbudowy ulicy Giełczyńskiej w Łomży, do 5 czerwca 2020 roku zamknięte jest skrzyżowanie ulic Giełczyńskiej i Senatorskiej. Dojazd do Starego Rynku od strony ul. Sikorskiego będzie w tym okresie odbywał się ulicami Senatorską, Szkolną i Woziwodzką- czytamy na stronie łomżyńskiego magistratu.

Prace na ul. Giełczyńskiej rozpoczęły się pod koniec lutego. Obejmują one m.in. przebudowę nawierzchni jezdni, zatoki autobusowej, zjazdów, chodników oraz budowę ciągu pieszo-rowerowego. A nowiusieńką Giełczyńską, łomżyńscy kierowcy, przemkną już pod koniec czerwca!