Dziecko w samochodzie

i

Autor: pixabay.com

Rozgrzany samochód to śmiertelna pułapka! - ostrzega łomżyńska policja

2021-06-22 17:07

Kiedy na zewnątrz mamy tak wysoką temperaturę jak przez ostatnie dni wnętrza aut nagrzewają się bardzo szybko, nawet do ponad 50 stopni C. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w takich warunkach grozi utratą przytomności, udarem, a nawet śmiercią. Reagujmy! Nasza decyzja może uratować czyjeś życie- apelują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Mimo licznych apeli wciąż zdarza się, że rodzice albo właściciele czworonogów zostawiają swoje pociechy w zamkniętym aucie. "Bo wychodzę tylko na chwilę", "nic się nie stanie", "zostawię uchylone okno"- to tylko niektóre z myśli, które towarzyszą kierowcom przy podejmowaniu takich decyzji. Niestety, już nawet krótka chwila wystarczy, żeby dziecko lub zwierzę zaczęło czuć poważne skutki przegrzania. 30 stopni w cieniu?- wnętrze samochodu może nagrzewać się do ponad 50 stopni! Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w takich warunkach już po paru minutach grozi udarem cieplnym, a nawet śmiercią.

Jesteście świadkami podobnej sytuacji?  Liczy się przede wszystkim szybka reakcja - przekazuje łomżyńska policja. Po wezwaniu odpowiednich służb należy sprawdzić jaki jest stan dziecka lub czworonoga.  Jeśli dziecko albo pupil nie mogą czekać na przyjazd policji (na co wskazuje ich stan: dezorientacja, utrata przytomności)  możemy zbić przednią szybę, aby dostać się do auta- to określony przez prawo stan wyższej konieczności i nie grożą nam za to żadne przykre konsekwencje, w przeciwieństwie do nieudzielenia pomocy.

Pies zostawiony w rozgrzanym kamperze na pewną śmierć. Uratowali go bohaterscy strażnicy miejscy

W art. 162 § 1. KK czytamy, że za nieudzielenie pomocy człowiekowi znajdującemu się w bezpośrednim zagrożeniu nie udzieli pomocy, jeśli ma taką możliwość bez narażenia swojego życia i zdrowia, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. 

Macie wątpliwości czy zbicie szyby w celu ratowania życia czworonoga nie spotka się z sankcjami? Nie- w świetle prawa życie istoty czującej przewyższa wartość zbitej szyby. Poza tym zwierzęta są chronione prawem: w świetle ustawy o ochronie praw zwierząt znęcanie się nad zwierzętami grozi kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE