Nowy dworzec w Łomży. Centrum Komunikacyjno-Przesiadkowe otwarte. Zobacz, jak wygląda!

2020-09-25 8:28

W czwartek, 24 września, w Łomży oficjalnie otwarto nowy dworzec. To Centrum-Komunikacyjno przesiadkowe, które będzie służyło mieszkańcom i przyjezdnym. W trakcie uroczystości prezydent miasta otrzymał czek na 30 mln zł.

Dworzec w Białymstoku po remoncie

Nowy dworzec w Łomży. To Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne

Nowo powstałe Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2. Tworzy je węzeł przesiadkowo-komunikacyjny ze stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej.

Zobacz też: Nowoczesność i historia. Zobacz jak wygląda nowy dworzec PKP w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na terenie dworca powstał parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.

Otwarcie nowego dworca w Łomży połączone było z przekazaniem prezydentowi miasta czeku na 30 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje na terenie miasta, w tym m.in. nowe autobusy, rowery, stacje do ich wypożyczania, nowe wysepki i przystanki. 

Co wiesz o Łomży?

Pytanie 1 z 10
Co według żartów można fajnego kupić w Łomży?
– To nic innego jak rozwój gospodarczy Łomży, ale też ochrona środowiska, bo ten transport będzie niskoemisyjny, poprawiający bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Łomży i okolic jeśli chodzi o korzystanie z transportu publicznego – mówił marszałek województwa Artur Kosicki. – Cieszę się, że za każdym razem, jak jestem w Łomży, widzę, jak to miasto się zmienia, czego gratuluję prezydentowi.

Budowa Miejskiego Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjnego w Łomży zakończona

Nowy dworzec w Łomży powstał w ramach projektu pn. Zrównoważona mobilność miejska w Łomży, na którego realizację Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał Miastu Łomża z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 kwotę ponad 29 mln zł. Obejmuje on również:

  • zakup 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG 
  • 2 autobusów elektrycznych,
  • wykonanie instalacji do dystrybucji energii elektrycznej na bazie MPK,
  • budowę systemu roweru publicznego składającego się z 15 stacji wypożyczeń, 100 sztuk rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych,
  • działania informacyjne i edukacyjne promujące wśród mieszkańców regionu niskoemisyjny transport publiczny.

Całkowita wartość projektu jest szacowana na prawie 44 mln zł.