Nowy dworzec w Łomży. Centrum Komunikacyjno-Przesiadkowe otwarte. Zobacz, jak wygląda!

2020-09-25 8:28

W czwartek, 24 września, w Łomży oficjalnie otwarto nowy dworzec. To Centrum-Komunikacyjno przesiadkowe, które będzie służyło mieszkańcom i przyjezdnym. W trakcie uroczystości prezydent miasta otrzymał czek na 30 mln zł.

Dworzec w Białymstoku po remoncie

Nowy dworzec w Łomży. To Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne

Nowo powstałe Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2. Tworzy je węzeł przesiadkowo-komunikacyjny ze stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej.

Zobacz też: Nowoczesność i historia. Zobacz jak wygląda nowy dworzec PKP w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na terenie dworca powstał parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.

Otwarcie nowego dworca w Łomży połączone było z przekazaniem prezydentowi miasta czeku na 30 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje na terenie miasta, w tym m.in. nowe autobusy, rowery, stacje do ich wypożyczania, nowe wysepki i przystanki. 

– To nic innego jak rozwój gospodarczy Łomży, ale też ochrona środowiska, bo ten transport będzie niskoemisyjny, poprawiający bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Łomży i okolic jeśli chodzi o korzystanie z transportu publicznego – mówił marszałek województwa Artur Kosicki. – Cieszę się, że za każdym razem, jak jestem w Łomży, widzę, jak to miasto się zmienia, czego gratuluję prezydentowi.

Budowa Miejskiego Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjnego w Łomży zakończona

Nowy dworzec w Łomży powstał w ramach projektu pn. Zrównoważona mobilność miejska w Łomży, na którego realizację Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał Miastu Łomża z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 kwotę ponad 29 mln zł. Obejmuje on również:

  • zakup 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG 
  • 2 autobusów elektrycznych,
  • wykonanie instalacji do dystrybucji energii elektrycznej na bazie MPK,
  • budowę systemu roweru publicznego składającego się z 15 stacji wypożyczeń, 100 sztuk rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych,
  • działania informacyjne i edukacyjne promujące wśród mieszkańców regionu niskoemisyjny transport publiczny.

Całkowita wartość projektu jest szacowana na prawie 44 mln zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE