Nowe opłaty dla lokatorów mieszkań związane są z tzw. ustawą śmieciową. Ustanawia ona maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej na podstawie zużycia wody. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska maksymalna stawka ma wynosić ok. 150 zł, a nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.
Zobacz też: Nowe zakazy dla lokatorów mieszkań. Tego nie możesz robić, bo będzie kara
Nowe opłaty dla lokatorów mieszkań za wywóz śmieci - stawki, zasady, dla kogo
Nowela tzw. ustawy śmieciowej zakłada ponadto, że gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców.
Dzięki zmianom Ministerstwo Klimatu i Środowiska zyska możliwość wydawania indywidualnych decyzji dla gmin ws. odstępstwa od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów. Resort zapewnił, że ma to się dziać jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Celem nadrzędnym jest w tym przypadku nierozmontowywanie systemu selektywnej zbiórki odpadów opartej o różne frakcje.
Nowe opłaty za wywóz śmieci w nieruchomościach niezamieszkałych
Nowe opłaty dla lokatorów mieszkań dotyczą także nieruchomości niezamieszkałych. W ich przypadku stawki za odpady wzrosną. Wcześniej gminy wskazywały, że obecne stawki są zbyt niskie, przez co mieszkańcy muszą bardziej dorzucać się do systemu.
Nowelizacja zawiera także przepisy, dzięki którym gminy w pierwszej kolejności będą przygotowywać odpady zebrane selektywnie do ponownego użycia i recyklingu, a także odpady powstające w procesie sortowania. Ponadto możliwość składowania niektórych odpadów zostanie wydłużona z roku do trzech lat. Ma to pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania systemu.
Od kiedy nowe opłaty za wywóz śmieci?
Ustawa w części wchodzi w życie po upływie 1 dnia i 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia 2022 roku.
(PAP)