Przerwana pandemią koronawirusa edycja Budżetu Obywatelskiego 2021 powraca! Urząd Miejski w Łomży już czeka na propozycje zadań mieszkańców. Można je zgłaszać do 14 września. W tym roku do podziału są 2 miliony złotych! Dodajmy, że w tym roku BO odbywa się na nowych zasadach, z podziałem na nowe kategorie: ogólnomiejską, strefową i osiedlową oraz Młodzieżowy Budżet Obywatelski.
Jakie zasady obowiązują w reaktywowanej edycji BO?
Zgłaszanym zadaniem może być każda inicjatywa obywatelska o charakterze inwestycyjnym i społecznym, która przyczynia się rozwoju Miasta Łomża. W przypadku Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, inicjatywa musi dotyczyć młodzieży - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.
- Zadanie ogólnomiejskie - maksymalna wartość zgłaszanego pomysłu to 500 tysięcy złotych; zadanie musi mieć charakter inwestycyjny i wpływać na jakość życia wszystkich mieszkańców miasta.
- Zadanie strefowe - maksymalna wartość zgłaszanego pomysłu to 250 tysięcy złotych; zadanie ma mieć charakter inwestycyjny i dotyczyć jednej ze stref: Centrum, Południa czy Łomżycy.
- Zadanie osiedlowe - tu zadanie może mieć charakter inwestycyjny (maksymalna wartość zgłaszanego pomysłu to 50 tysięcy złotych), a także społeczny (wartość maksymalna 10 tysięcy złotych).
- Młodzieżowy Budżet Obywatelski - maksymalna wartość zadania inwestycyjnego to 100 tysięcy złotych, natomiast społecznego to 20 tysięcy złotych.
Jakie inne zasady obowiązują w BO 2021?
- Każdy może zgłosić tylko jedno zadanie w jednej kategorii.
- Aby zgłosić zadanie trzeba użyć specjalnego formularza, który dostępny jest TU, albo w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży, Stary Rynek 14, 18-400 Łomża
- Zadanie musi zostać poparte przez 10 mieszkańców Łomży (w przypadku kategorii osiedlowej – przez 10 mieszkańców osiedla, którego zadanie dotyczy). Podpisy poparcia muszą znaleźć się na formularzu zgłaszania zadań.
Poniżej szczegółowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego Łomży 2021:
- 17 sierpnia - 14 września - zgłaszanie propozycji zadań
- 15 września - 1 października - weryfikacja zgodności zadań z regulaminem
- 1-25 października - zgłaszanie i rozpatrywanie protestów
- 26 października - ogłoszenie listy zadań zakwalifikowanych do głosowania
- 2-20 listopada - głosowanie
- 15 grudnia - ogłoszenie wyników
Na ten temat pisaliśmy tu: https://www.eska.pl/lomza/budzet-obywatelski-lomzy-reaktywacja-w-sierpniu-mozna-zglaszac-pomysly-aa-JneP-XRom-6z2v.html