Dziś (19.11) Polskie Linie Kolejowe poinformowały o podpisaniu umowy na dokumentację projektową remontu linii ze Śniadowa do Łomży. Wykonawca ma przygotować dokumentację, aktualizację studium wykonalności oraz wniosek o dofinansowanie budowy ze środków RPOWP na lata 2021-2027. Dokumentacja ma być gotowa w drugim kwartale 2023 roku.
Jak wygląda plan remontu? Trasa, o której mowa, ma 17 kilometrów długości i właśnie na niej planowana jest budowa nowych torów i rozjazdów. Przebudowana ma zostać także stacja w Łomży, ma pojawić się także tak zwany multimodalny peron, który będzie obsługiwał połączenia kolejowe i autobusowe. Prędkość, z jaką będą mogły kursować pociągi pasażerskie na tej linii, to 100 kilometrów na godzinę. W grę wchodzi także wariant 120 km/h. Po modernizacji także ładunek pociągów towarowych będzie mógł zostać zwiększony.
Wykonawca dokumentacji rozważy również rozszerzony wariant inwestycji - przebudowę układu torowego na stacji w Śniadowie, w celu zapewnienia lepszych możliwości ruchu pociągów. Analizowana będzie budowa łącznicy kolejowej, która skróci czas podróży, gdyż umożliwi bezpośredni przejazd pociągów z Łomży w kierunku Białegostoku, bez zmiany kierunku jazdy na stacji w Śniadowie - czytamy w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Koszt wykonania dokumentacji projektowej to ponad 3 miliony złotych. Wykonawcą tego zadania jest konsorcjum firm, którego liderem jest Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor Sp. z o.o.
Sam projekt i udział województwa to ponad 4,5 mln złotych, które przekazaliśmy w ubiegłym roku. Myśmy na to liczyli, że to przejdzie i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, szczególnie ja, bo subregion łomżyński dostał duże wsparcie - mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.
Linia pasażerska w Łomży działała od 1915 do 1993 roku. Od prawie 30 lat w naszym mieście pojawiają się tylko pociągi towarowe, w wyjątkowych sytuacjach również pasażerskie, tak jak ostatnio w 2019, kiedy w Łomży pojawił się pociąg Turystyki Kolejowej Turkol.pl. Wcześniej np. w 2010 roku na nasze tory wjechał także specjalny pociąg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Kiedy pasażerowie będą mogli wsiąść do pociągu w Łomży? Może to potrwać. Dokumentacja ma być gotowa w 2023 roku, a przyszła realizacja inwestycji planowana jest w ramach środków RPOWP na lata 2021-2027.