To nowość wśród zusowskich świadczeń. Od 1 października ruszy program "Aktywny Rodzic", który wspiera pracujących rodziców opiekujących się jednocześnie maluszkami do lat trzech.
Dla pracujących zawodowo rodziców przeznaczone jest świadczenie „aktywni rodzice w pracy”. Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, to będzie na nie przysługiwać świadczenie „aktywnie w żłobku”, które zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS-u. Trzeci rodzaj wsparcia to świadczenie „aktywnie w domu”, które zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko- wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS, Katarzyna Krupicka.
"Aktywny rodzic". Jak i od kiedy można składać wnioski o nowe świadczenie?
Tak jak w przypadku wniosków o 800+, wnioski o świadczenie dla aktywnych rodziców można składać wyłącznie drogą elektroniczną. ZUS ruszy z przyjmowaniem wniosków od 1 października.
Po weryfikacji danych (za miesiąc — październik, które są składane przez pracodawcę 5, 15 i 20 dnia każdego miesiąca) Zakład planuje pierwsze wypłaty na przełomie listopada i grudnia. Z szacunków wynika, że z programu Aktywny rodzic będzie mogło skorzystać ponad 570 tys. dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia. Rządowe rozwiązania mają ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową- informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aktywnie w pracy, w domu, w żłobku
Program "Aktywni rodzice w pracy" będzie wspierał pracujących rodziców dzieci do lat trzech. Obejmie dzieci od 12 do 35 miesiąca życia, które nie chodzą do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego i nie są pod opieką dziennego opiekuna. Przewidywana wysokość świadczenia to 1500 zł, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością ta kwota będzie wyższa.
"Aktywnie w żłobku" zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS-u i będzie wyższe od obowiązującego do tej pory. Będzie przysługiwało na dzieci, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego lub są pod opieką dziennego opiekuna.
"Aktywnie w domu" będzie przysługiwać na każde dziecko w rodzinie, w wieku od 12 do 35 miesiąca życia i zastąpi dotychczasowy rodzinny kapitał opiekuńczy. Będą zmiany: świadczenie obejmie również pierwsze dziecko.
W danym miesiącu na dziecko będzie można pobierać tylko jeden rodzaj świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. Będzie można jednak zastąpić jeden rodzaj wsparcia drugim, na przykład gdy zmieni się sytuacja zawodowa wnioskodawcy - dodaje Katarzyna Krupicka, rzeczniczka podlaskiego ZUS.