Szczepienia lisów wolno żyjących prowadzone są na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny.
Zrzucane przynęty mają charakterystyczny kształt: to brunatne stożkowate krążki. Wewnątrz zawierają one blistry z płynną substancją weterynaryjną. Gmina Łomża apeluje, aby nie dotykać przynęt - te, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy.Warto też szczególnie zadbać w tym czasie o nasze zwierzęta domowe- psy należy trzymać na smyczy, a koty lepiej zostawić w domach. Intensywnie rybny zapach przynęt może skusić domowego pupila. W razie kontaktu psa lub kota z lisią przynętą należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Substancja może być potencjalnie groźna także dla ludzi, zwłaszcza, kiedy dostanie się do błon śluzowych.
Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Zrzut szczepionek potrwa około 2 tygodni. Akcja ruszy 14 września.