Aby wziąć udział w konkursie kulinarnym "Zasmakuj w Łomży", trzeba przesłać przepis na daną potrawę, która jest wytwarzana w danej rodzinie od pokoleń. Ale żeby nie było tak prosto, należy spełnić kilka warunków. Jakie są zasady konkursu?
Przepis: musi być tradycyjny/regionalny (Łomża, Kurpie, okolice Łomży), a tradycja ta powinna być poświadczona, np. zdjęciem przepisu z zeszytu babci, dołączoną do przepisu opowieścią/historią związaną z powstaniem/przekazaniem tego przepisu, opisem czasu, kiedy jedzono potrawę z tego przepisu (np. święta, post, na co dzień itd.)
Powinien być dziedziczony, ale praktykowany również dziś, tj. przekazywany w rodzinie od pokoleń (3 pokolenia).
Jeśli możliwe jest udokumentowanie przepisu fragmentem dawnej literatury kulinarnej, przepis taki zdobędzie dodatkowe punkty podczas oceny.
Powinien zawierać informację, z jakiego regionu jest opisywana w nim potrawa, jaka jest geneza przepisu.
Powinien być opatrzony tytułem, charakterystyczną/zwyczajową/unikalną nazwą.
Co będzie działo się ze zgłoszonymi recepturami? Przepisy trafią pod ocenę jury, które to wybierze część z nich do następnego etapu. Natomiast drugi etap będzie polegał na przygotowaniu i zaprezentowaniu własnej potrawy. O przejściu do II etapu konkursu uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie.
Teraz najciekawsze. Co można wygrać? Organizatorzy konkursu przewidzieli trzy nagrody pieniężne. Zwycięzca zgarnie 2000 złotych, drugie miejsce to nagroda w wysokości 1000 złotych, a trzecie 500 złotych.
Macie taką tradycyjną recepturę a może nie wiecie, że macie? Poszukajcie w przepiśnikach, a potem już tylko ślijcie zgłoszenia! Kartę zgłoszeniową razem z przepisem należy wysłać do 30 września 2020 roku na adres Urząd Miejski w Łomży, Stary Rynek 14, 18-400 Łomża w kopercie z dopiskiem: KONKURS KULINARNY „ZASMAKUJ W ŁOMŻY”.
Tu znajdziecie szczegółowy regulamin konkursu i kartę zgłoszeniową: http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10031