Szpital Łomża

i

Autor: mżet

Trwa walka o przywrócenie poradni i SOR-u w łomżyńskim szpitalu

2020-04-28 12:42

"Solidarni w potrzebie" apelują o kolejne rozmowy w sprawie przywrócenia specjalistycznej opieki medycznej w Łomży. Pismo kierują do prezydenta Łomży i miejskich radnych. Stowarzyszenie chce, by w łomżyńskim szpitalu znalazło się miejsce nie tylko dla osób zakażonych Covid-19.

Batalia o łomżyński szpital trwa od 13 marca, kiedy to przekształcono placówkę w jednoimienny szpital zakaźny do walki z koronawirusem. Decyzję podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Były strajki, apele, rozmowy - nie przyniosły one żadnych efektów. Od półtora miesiąca szpital przyjmuje jedynie pacjentów chorujących i z podejrzeniem COVID-19. Mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego od tego czasu są pozbawieni kilkunastu poradni specjalistycznych, opieki szpitalnej i pomocy w nagłych przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Blisko 120 tys. osób z regionu musi szukać pomocy w placówkach oddalonych o dziesiątki kilometrów.

Światełko w tunelu pojawiło się po ostatnich rozmowach starosty łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim i marszałkiem Arturem Kosickim. Wtedy poinformowano o tym, że w niedalekiej przyszłości uda się przywrócić poradnie i laboratorium. Miały toczyć się także dalsze rozmowy na temat szpitalnego oddziału ratunkowego. Teraz Stowarzyszenie "Solidarni w Potrzebie" apeluje do prezydenta Łomży i miejskich radnych, by podjęli kolejne rozmowy z władzami województwa podlaskiego. Oto fragment wniosku:

         Należy podkreślić, że Szpital Wojewódzki w Łomży do momentu przekształcenia w szpital zakaźny był jedynym w województwie podlaskim szpitalem III stopnia w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniającym kompleksową opiekę pacjentom z woj. podlaskiego oraz największym w Łomży pracodawcą. Łomżyńska placówka szpitalna działająca w ramach ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ściśle definiuje wymogi stawiane szpitalom III stopnia, powinna codziennie realizować świadczenia opieki zdrowotnej w wymienionych enumeratywnie przez ustawę 17. profilach systemu zabezpieczenia, w tym w szczególności świadczenia dla dzieci. Zgodnie z informacjami docierającymi do Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE w chwili obecnej Szpital nie spełnia według rygorów ustawy warunków dla szpitala III, a nawet II stopnia.

         Utrzymywanie się wyżej opisanego stanu faktycznego grozi nieodwracalną degradacją osiągnięć organizacyjnych i medycznych Szpitala uzyskanych nakładem wieloletnich starań kadry medycznej. Grozi także obniżeniem rangi Szpitala do poziomu zaledwie szpitala powiatowego I stopnia. Działania wynikające z decyzji Wojewody Podlaskiego (NK-I.0522.32.2020.JP z 13 marca 2020 r.) należy rozpatrywać jako cywilizacyjne zaprzepaszczenie wieloletniego wysiłku tysięcy bezimiennych łomżyńskich lekarzy i kadry pielęgniarskiej. Należy podkreślić, że Szpital jako najważniejsza placówka opieki zdrowotnej w okresie istnienia województwa łomżyńskiego powstał w wyniku starań i wielkiego nakładu pracy ówczesnych władz wojewódzkich i społeczeństwa Ziemi Łomżyńskiej, a jego utrzymanie było priorytetowe dla kolejnych wojewodów łomżyńskich.

         Przyjęte przez Wojewodę Podlaskiego rozwiązanie nie musiało determinować walki z pandemią koronawirusa w Łomży i w województwie podlaskim poprzez doprowadzenie do degradacji łomżyńskiego Szpitala. Można było w tym w przypadku skorzystać z rozwiązań i procedur wdrożonych w sąsiedniej Ostrołęce - w szpitalu o podobnej wielkości i zakresie świadczenia usług zdrowotnych. Wojewoda Mazowiecki nakazał przeznaczenie dla pacjentów zarażonych koronawirusem 200. łóżek szpitalnych, podczas gdy szpital nadal świadczy w podstawowym zakresie wysoko specjalizowane usługi zdrowotne dla mieszkańców ziemi ostrołęckiej.

         Wobec licznych ludzkich dramatów oraz daniny życia i zdrowia, którą od chwili przekształcenia łomżyńskiego Szpitala w jednoimienny, składają mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, ze strony władz wojewódzkich, samorządu podlaskiego oraz starostwa powiatowego w Łomży słyszymy bliżej nieskonkretyzowane zapowiedzi uruchomienia na terenie Szpitala kilku poradni specjalistycznych. Stan prawny wynikający z decyzji Wojewody Podlaskiego jednoznacznie określa, że w przypadku szpitali zakaźnych - jednoimiennych świadczenia zdrowotne mogą być udzielane wyłącznie pacjentom z chorobami zakaźnymi (z koronawirusem).

         Tymczasem z każdym dniem narasta problem świadczenia usług zdrowotnych dla mieszkańców Łomży i okolic - często ratujących życie, w szczególności dla osób z udarami, zawałami i innymi nagłymi przypadkami, w których dla ocalenia życia ważna jest dosłownie każda minuta. Tysiące ludzi cierpi z powodu braku dostępu do leczenia szpitalnego, braku możliwości wykonania badań diagnostycznych, podczas gdy w łomżyńskim Szpitalu jednoimiennym (posiadającym 420 łóżek) jest hospitalizowanych zaledwie 20 może 40 pacjentów zarażonych koronawirusem!

         W związku z powyższym, władze Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE, kierując się żywotnym interesem i dobrem społecznym, wnoszą do Pana Prezydenta Łomży oraz Rady Miasta Łomży o podjęcie pilnych rozmów z Wojewodą Podlaskim, samorządem województwa  i powiatu oraz podlaskim NFZ w sprawie zmiany decyzji Wojewody Podlaskiego NK-I.0522.32.2020.JP z dnia 13 marca 2020 roku poprzez określenie niezbędnej ilości miejsc dla pacjentów dotkniętych koronawirusem oraz uruchomienie na pozostałej części Szpitala ogólnodostępnych świadczeń zdrowotnych.

Wczoraj(27.04) podczas sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego wojewoda Bohdan Paszkowski odniósł się do próśb dotyczących zmiany obecnej sytuacji - stwierdził, że jeżeli są możliwości przywrócenia funkcjonowania części szpitala, to mogłoby to działać przy zachowaniu wszystkich reżimów sanitarnych, ale pacjenci z koronawirusem mieliby pierwszeństwo. Nie padła jednak żadna konkretna deklaracja powrotu soru, poradni i laboratorium do łomżyńskiego szpitala.