Stary Rynek wizualizacja

i

Autor: lomza.pl

Tak będzie wyglądać Stary Rynek w Łomży po gruntownym remoncie. Kiedy koniec prac?

2021-02-02 10:58

Fontanna, dużo zieleni, wyeksponowane wykopaliska, na które natknęli się archeolodzy podczas remontu, pomnik Księcia Janusza Mazowieckiego... to tylko niektóre elementy zmodernizowanej Starówki, które będą cieszyć oko mieszkańców Łomży. Remont nieco przeciąga się w czasie, ale wiemy kiedy będzie koniec prac.

Jeszcze trochę poczekamy

Prace przy rewitalizacji Starego Rynku w Łomży przeciągną się w czasie. Już teraz wiadomo, że nie uda się planowo zakończyć robót. Uzgodnienia z konserwatorem zabytków i konieczność dokonania zmian w projekcie spowodowały, że prace zakończą się pod koniec roku, a nie przed wakacjami jak pierwotnie planowano.

Idą zmiany!

Zmodernizowana Starówka w Łomży będzie w totalnie odmiennym klimacie, niż dotychczas. Fontanna, donice z roślinnością, więcej nowych drzew, wyeksponowane relikty... i jeszcze więcej!

Fundamenty ratusza będą za przeszkloną. osłoną. Ceglana studnia będzie zasłonięta stylową kratownicą. Pomnik księcia Janusza, na którego projekt zostanie ogłoszony konkurs, będzie posadowiony na cokole o granitowych bokach, na którego trzech ścianach umiejscowione zostaną widoki pierzei sprzed wojny w postaci głębokiej płaskorzeźby. Rynek będą okalały trawniki, donice z roślinami, które w razie potrzeby można będzie przemieszczać. Niektóre drzewa zostaną, ale dojdą też nowe nasadzenia. Będą też gazony z bluszczem okalające Starówkę– informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Na zrewitalizowanym Starym Rynku przewidziano również miejsca pod scenę i choinkę. Jenak to, na co z utęsknieniem czeka większość Łomżan- to fontanna. Obiekt, który był perełką Starego Rynku w przeszłości, znów wróci do centralnego punktu Łomży.

Remont Starówki pochłonie prawie 6,7 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to prawie 4,7 mln zł oraz około 700 tys. zł z Budżetu Państwa.

TikTok challenge taneczny | ESKA XD - Fit vlog #12